banner1320

Milyonlarca kişi bekliyordu! Yeni Askerlik Sistemi yasalaştı...

TBMM'de görüşülen Yeni Askerlik Sistemi'ni düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi, mecliste kabul edilerek yasalaştı. Yasalaşan kanunla birlikte 100 bin askerin erken terhis olması bekleniyor.

Milyonlarca kişi bekliyordu! Yeni Askerlik Sistemi yasalaştı...
banner1314

Mecliste görüşülen Yeni Askerlik Sistemi'nin detaylarını kapsayan Askeralma Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edilerek yasalaştı. 

Yedek subay ve yedek astsubay 12 ay yapacak

65 maddelik Yeni Askerlik Sistemi yasası TBMM Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edildi. Buna göre, askerlik süresi 6 aya inerken, bedelli askerlik de kalıcı hale getirildi. Düzenlemeyle birlikte askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecekken, hizmet sürerleri er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. 

6 ay bittiğinde 6 ay ücretli askerlik yapılabilecek

Er ve erbaşlardan istekli olanlar ise sıralı disiplin amirlerinin değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarih sonrasında Milli Savunma Bakanlığı'nca uygun görülen sayıda ve 6 ayla sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine ücretli olarak devam edebilecek. Bu sürenin sonunda ise tercih olacak ya da istediği takdirde sözleşmeli olarak görevine devam edebilecek. 

100 bin kişiye erken terhis

Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 6 ay askerlik süresinin tamamlayan er ve erbaşlar terhis edilecek. Bölgedeki ulaşım imkanları göz önüne alınarak başlatılacak olan sevklerin, yakın bir zamanda yapılması bekleniyor. Yasayla birlikte 100 bin askerin erken terhis olacağı biliniyor. 

Bedelli kalıcı hale geldi 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin belirlediği sayılarda yükümlü, 240 bin gösterge rakamıyla memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin olarak ödemesi halinde bir ay askerlik eğitimi alarak askerlik hizmetini bedelli olarak yapabilecek. Başvuru sayısının TSK'nın belirlediği rakamdan fazla olması halinde ise bedelli askerlik yapmak isteyenler kura ile belirlenecek. Bedelli askerlik ücretinin günümüzde karşılığının 30 bin TL tutarında olduğu biliniyor. 

Cumhurbaşkanı askerlikten muaf tutabilecek

Barışta, olağanüstü hal veya seferberlik hallerinde veya savaşta, askerliğini henüz yapmadan, Milli Güvenlik Kurulu'nca gerekli görülen sahalarda, bakanlığın teklifi üzerine cumhurbaşkanınca özel olarak görevlendirilen gönüllüler, cumhurbaşkanınca belirlenen şartlara uydukları takdirde askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300