banner1518

banner1577

banner1575

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Memurlar SGK davalarını hangi mahkemeye açmalılar?  

1 Ekim 2008 tarihinin öncesinde çalışmaya başlayan memur ve kamu görevlileri ile bu tarihten sonraki zamanda çalışmaya başlayan kişiler sosyal güvenlik mevzuatına göre farklı kurallara tabi durumdadır.

Genel 09.02.2021, 19:11
174
Memurlar SGK davalarını hangi mahkemeye açmalılar?  

Memurlar SGK davalarını hangi mahkemeye açmalılar? 1 Ekim 2008 tarihinin öncesinde çalışmaya başlayan memur ve kamu görevlileri ile bu tarihten sonraki zamanda çalışmaya başlayan kişiler sosyal güvenlik mevzuatına göre farklı kurallara tabi durumdadır.


Durumun bu şekilde oluşu ise Sosyal Güvenlik Kurumunun işlemleriyle ilgili çeşitli davaların idari mahkemelerde mi yoksa iş mahkemelerinde mi açılacağına dair akıllarda soru işareti yaratıyor. Memurlar için SGK davası açma sürecinde de bundan dolayı karışıklık oluşabiliyor.

MEMURLAR İÇİN DAVA AÇMA

2008 yılında yürürlüğe alınan 5510 sayılı kanunun nasıl uygulandığına dair zamanla tereddütler yaşanıyor. SGK işlemleri hakkında pek çok vatandaş dava açma lüzumu görebiliyor. Ancak kanunlara bağlı olarak davanın hangi mahkemelerde açılmasına yönelik zaman içinde karışıklıklar görülebiliyor. Öncelikle belirtilmesi gereken nokta ise 4A ve 4B’ye bağlı olarak çalışan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlerinin davalarının başvurularını mutlaka iş mahkemelerine yapması olmaktadır. Eski ve yeni memurlar için 5510 sayılı kanunun 101. Madde kapsamına göre aksi hüküm olmadıkça iş mahkemelerinde davalar görülür. Bu nedenle bu kişilerin SGK davaları için bu mahkemelere başvurmaları lazımdır.

SGK DAVASI İŞLEMLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumunun işlemleri hakkında davaların iş mahkemelerinde görülmesine ilişkin madde olan 101. Maddenin iptaline ilişkin geçtiğimiz yıllarda dava açılmıştı. AYM kararı özetle 1 Ekim 2008 tarihinin öncesinde çalışmaya başlamış olan kişiler, çalışma sırasında veya emekli olduktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumunun tesis edeceği işlem ve muameleler hakkında idari mahkemeler aracılığıyla dava açabilecek şeklindedir. Ancak 1 Ekim 2008 tarihinin sonrasında bu durumda değişiklikler görülmekte olup başka şekilde bu detay düzenlenmiştir. 

1 Ekim 2008 tarihinden sonraki zaman içinde memur veya kamu görevlisi olarak çalışmakta olan kişiler 5510 sayılı kanun hükümleri gereğinde tabi sigortalı olarak sayılacak. Bu kişilerin hakkında ise 5510 sayılı kanunun öngörmüş olduğu kurallar ve esaslar uygulanmaya başlanacak. SGK ile yaşanacakları durumlarda ise adli yargı bundan sonraki süreçte görev alacak. Özetle memurların SGK davası açması konusunda başvurması gereken mahkemeler iş mahkemeleridir. Bu durum ilgili maddelerce de belirtilmiş olup iş mahkemelerinden SGK davaları görülmektedir.

Yorumlar (0)