banner1579

banner1577

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Maliye Memuru Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni mezun olmuş olanlar ya da çalışma hayatında iyi bir yere gelmeyi düşünenler için maliye memuru tercih edebilecek meslekler arasında yer almaktadır.

Genel 08.02.2021, 12:03
442
Maliye Memuru Nasıl Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Hayatında ne yapmak istediğine karar vermek isteyenler için maliye memuru nasıl olunur? Özellikle meslek seçiminde merak edilen konular arasında bulunmaktadır.

Maliye Bakanlığı ve aynı zamanda Hazine Bakanlığında çalışmakta olan maliye memurları bulundukları alanda mali işlerle ilgilenmektedir. Maliye alanında yapılacak olan bütün işlemlerin gerçekleştirilmesi için tercih edilen uzmanlardır. Bu nedenle yeterli bilgi ve deneyime sahip olmaları gerekir.

Maliye Memuru Hangi Eğitimleri Alır?

Eğitim hayatını devam ettirmekte olanlar için maliye memuru olmak adına tercih edilecek olan eğitim alanı merak edilmektedir. Dört yıllık üniversite eğitimi alınması gerekir. Özellikle üniversitelerde alınacak olan eğitimlerde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde eğitim alınması gerekir. Herhangi bir bölümde eğitim almış olması yeterli olmaktadır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra KPSS sınavına girilmesi gerekir. Sınavda en az 70 puan alınması yeterli olmaktadır. Daha sonrasında sözlü mülakata girilmektedir. Mülakattan başarılı olunması halinde memur olmaya hak kazanılmaktadır. Bu durumda boş olan kadrolara atama yapılmaktadır.

Maliye Memurunun Görevleri

Şirketlerde ya da işletmelerde özellikle kullanılmakta olan araç ve gereçlerin ya da ekipmanların doğru şekilde kullanılması maliye memurunun en önemli görevlerinden biridir. Bunun yanı sıra işçi sağlığı ve güvenliği sağlamak için gerekli çalışmaların yapılması önemlidir.

Çevre koruma için gerekli prosedürlerin düzenlenmesi ve işleyiş sürecinin takip edilmesi de görevleri arasında yer almaktadır. Mali işleri yürütmek ve aynı zamanda gerekli evrakların düzenlenmesini sağlamak da görev kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Maliye Memuru Ne Kadar Kazanır?

Bu sektörde çalışmayı düşünenler için maliye memuru ne kadar kazanır? Özellikle kazancınız açısından merak edeceğiniz sorular arasında almaktadır. Maliye memuru olarak çalışacak olanların tercih etmiş oldukları kurum ya da işletmelere göre elde edecekleri kazanç değişkenlik gösterebilir.

Yılda iki defa olmak üzere zam hakkına sahip olabilirler. 2020 yılında açıklanmış olan zam oranları doğrultusunda yapılan hesaplamalara göre en düşük 3997 TL alabilecekleri gibi tercih etmiş oldukları sektöre göre daha yüksek oranlarda da kazanç elde edebilirler.

Yorumlar (0)