banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Macaristan'dan Türkiye'ye destek: Desteklenmeli...

banner1357

Macaristan Devlet Başkanı Gergely Gulyas, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyerek, ''Türkiye kendi topraklarında ikamet eden 4 milyon mülteciyi kendi ülkesine geri ulaştırmak istiyorsa o zaman bu girişimi desteklenmeli.'' dedi.

Genel 11.10.2019, 08:55
Macaristan'dan Türkiye'ye destek: Desteklenmeli...
banner1353
banner1375

Macaristan Devlet Başkanı Gulyas, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulan terör koridorunu yok etmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatıyla ilgili 9 Ekim'de AB tarafından yayımlanmak istenen ortak deklarasyonu Maracistan'ın bloke etmesini değerlendirdi. 

Ülkesinin, Polonya, Çekya, Slovakya ve Macaristan'ın oluşturduğu Vişegrad Grubu Ülkeleri (V4) ve AB'nin birliğini bozmak istemediğini, bu yüzden AB'nin ortak deklarasyonunu kabul ettiğini belirten Gulyas, ''Macaristan, anayasaya dayanarak savaşı -ülkeler arasındaki sorunların çözüm şeklini- reddediyor ama Macar diplomasinin kararlı duruşu ise, eğer Türkiye kendi topraklarında ikamet eden 4 milyon mülteciyi kendi ülkesine geri ulaştırmak istiyorsa o zaman bu girişimi desteklenmeli.'' dedi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da dün yaptığı açıklamada, AB'nin, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yayımlamak istediği ortak deklarasyonu Macaristan'ın uzun süre bloke ettiğini belirtmiş, "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmen ve mülteci var. Türkler, onların geri dönmesi için çalışıyor." şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)