banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Kurban kesiminden bir hafta sonra ortaya çıkıyor

Kurban Bayramı öncesinde acemi kasaplara çok önemli bir uyarı geldi

Genel 10.08.2019, 14:22
Kurban kesiminden bir hafta sonra ortaya çıkıyor

Profesyonel olmamasına rağmen hayvan kesimi yapan şahıslar başta olmak üzere uzman kasapların da karşılaşabileceği bir hastalık olan Orf hastalığı riskine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ'ın, hastalığın genelde kesimden bir hafta sonra ortaya çıktığını ifade ettiği öğrenildi.

EL,PARMAK VE KOLLARDA YARALAR ÇIKIYOR

Hastalığın ağırlıklı olarak parmaklarda, el ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösterdiğini söyleyen İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, “Kurban kesimi yapan kişilerde bazen kesim işleminden bir hafta kadar sonra bir yara çıkar. Bu yaralar, ilk başta basit bir mikrop kapması olarak değerlendirilebilir. Ancak yaranın görüntüsü rahatsız edici bir boyuta geldiyse mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Hekimin, hastaya yaradan bir hafta 10 gün önce kurban kesimi yaptığını sorması önemlidir. Doktor bu soruyu düşünemez ise zor bir süreç başlayabilir. Çünkü benzer cilt belirtisine yol açabilen birçok ciddi hastalık vardır. O nedenle özellikle kurban kesimi yapıldığı bilgisinden bahsedilmeli ve bu detayın belirtilmesini ihmal etmemek gerekir” uyarısında bulunduğu öğrenildi.

ELLERİNİZİ SABUNLU SUYLA YIKAYIN

Ektima" ya da "Koyun Çiçeği" ismiyle de bilinen Orf hastalığının küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan parapox denilen bir virüsten kaynaklandığını ifade eden Karadağ, “Bu virüs ender de olsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Orf hastalığı, virüsü taşıyan küçükbaş hayvanların insanı ısırması, bu hayvanların eti, derisi ya da yününün insanın elindeki küçük bir sıyrık ya da yarayla temas etmesi veya kesimde kullanılan bıçakla yaralanma olması gibi durumlarla insana bulaşıyor" dedi.
 

Yorumlar (0)