banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Kritik ismin yeğenine hapis cezası!

FETÖ'nün sözde Hava Kuvvetleri Komutanlığı İmamı olan ve darbe girişiminin de kilit isimlerinden olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün yeğeni olan Esmaül Hüsna Öksüz'e 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Genel 14.05.2019, 13:57 Ceylan
Kritik ismin yeğenine hapis cezası!

FETÖ'nün sözde Hava Kuvvetleri Komutanlığı İmamı olan Adil Öksüz'ün yeğeni Esmaül Hüsna Öksüz, ABD'ye evrak gönderdiği iddiasıyla tutuklanmıştı. Silahlı terör örgütü üyeliği suçundan İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Öksüz, 'Suçluyu kayırmaya teşebbüs' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Öksüz, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Duruşmada sanığa ait matertallerle hazırlanan bilirkişi raporunda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı belirtilirken, raporun okunmasının ardından esasa ilişkin mütaalasını sunan İstanbul Cumhuriyet Savcısı, sanık hakkında daha önce "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan dava açıldığını ancak suçunun "silahlı terör örgütüne yardım" suçu kapsamında kaldığını belirterek, sanığın bu suçtan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulundu.    

Savcının mütalaasına karşı söz alan Esmaül Hüsna Özkan, suçlamaları kabul etmediğini belirterek beraatini istedi. Sanığın avukatı ise müvekkilinin sadece soyadından ötürü yargılandığını savunarak, "İllaki bir suçlama yapılacaksa bu ancak 'suçluyu kayırmaya teşebbüs' suçundan yapılabilir. Bilirkişi raporunda da herhangi bir suç kaydına rastlanmadığı belirtiliyor. Beraat talep ediyoruz." dedi. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Esmaül Hüsna Öksüz'ün, "suçluyu kayırmaya teşebbüs etme" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mahkeme, sanığa yurt dışına çıkış yasağı koydu.


 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Eylül 2019
İmsak 04:44
Güneş 06:10
Öğle 12:34
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:09