banner1579

banner1584

banner1334

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir

Kredi skoru tüketicinin geçmişten bugüne kadar kredi ve kredi kartı ödemelerinin sağlığını gösteren bir skor halindedir.

Genel 07.02.2021, 11:45
65
Kredi Skoru Nedir ve Nasıl Yükseltilir

Kredi skoru sayesinde tüketicinin borç ödeme düzeni ölçülmüş olur. Bu bağlamda bir nevi tüketicinin borcunu zamanında ödeyip ödemediğini yani güvenirliğini ölçen bir sistem halindedir.

Kredi Notu

Kredi notu belli puanlar aralığında oluşturulur. 0 ile 1900 puanları arasında belirlenmektedir. 0 puan en riskli olan puan olurken, 1900 ise en risksiz olan puan olarak belirlenmiş durumdadır. Kredi notu yükseldikçe kişinin kredi veya kredi kartı talebine olumlu cevap alma ihtimali artar. Bu nedenle kredi notu bankacılık alanında oldukça önemli bir konudur.

Kredi Notunu Etkileyen Durumlar

Bazı durumların kredi skoruna doğrudan etki ettiği bilinir. Kredi notunun değişmesine neden olan ilk neden ödeme alışkanlıklarıdır. Asgari ödeme tutarlarının düzenli olarak zamanında ödenmesi kredi notunun yükselmesine yol açar. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin öncelikli olarak düzenli bir ödeme alışkanlığı edinmesi lazımdır.

Daha önceki zamanlarda iyi şekilde kapanan kredi ödemeleri kredi notuna etki eden diğer durumlar arasındadır. Geçmişte kredi alınmışsa ve aylık kredi ödemeleri aksaklık olmadan ödendiyse bu kişiler kredi talebinde bulunduğunda diğerlerine göre kredi talebinin olumlu bulunması daha yüksek bir ihtimaldir. Öte yandan banka hesabının sıklıkla kullanılmaya devam etmesi ve faturaların banka hesabından ödenmesi de kredi notuna olumlu olarak etki eder.

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Geçmişte bankalarla herhangi bir ilişkinizin olmaması kredi notunun sıfır olarak gözükmesine neden olacaktır. Bankalardan kredi veya kredi kartı almanız ve ödemeleri düzenli olarak yapmaya özen göstermeniz halinde kredi notu oluşmaya başlar. Herkesin kredi notu bulunmamakta olup, yalnızca banka ürünlerinden yararlanan kişilerin kredi notu bulunur. Kredi notu oluşturmak ve kredi notunun yükseltilmesini sağlamak için bankalardan kredi veya kredi kartı alınması şarttır. Kredi notu yüksek olan kişiler banka nezdinde güvenilir sayılmakta olup, zaman kaybetmeden kredi taleplerine olumlu cevap alabilmektedir. Durumun bu şekilde olması ise kredi notunun önemi durumunun bir kez daha ortaya çıkarıyor.

Yorumlar (0)