banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1334

banner1324

Köytür iflas mı etti? Açıklama geldi

banner1357

Samsun kamuoyunda herkesin sahiplendiği, Yemsel (KÖYTÜR), Çakıroğlu ve Samsun Yem işletmelerinin geçirdiği sürecin, sağlıklı bir şekilde aşıldığı belirtilerek, yeniden çalışmalara başlandığı ifade edildi. 

Genel 18.10.2020, 13:40 19.10.2020, 09:52
2608
Köytür iflas mı etti? Açıklama geldi
banner1353

Samsun kamuoyunda herkesin sahiplendiği, Yemsel (KÖYTÜR), Çakıroğlu ve Samsun Yem işletmelerinin geçirdiği sürecin, sağlıklı bir şekilde aşıldığı belirtilerek, yeniden çalışmalara başlandığı ifade edildi. 

Yemsel (KÖYTÜR), Çakıroğlu ve Samsun Yem'den yapılan açıklama şu görüşlere yer verildi:

İSTİHDAM ARTIRILDI

"2015 yılında 423 kişi olan istihdam sayımızı bu gün itibariyle 512 kişiye çıkarttık. Pandemi süreci de dahil olmak üzere istihdam sayımızı düşürmedik, aksine arttırdık. Katar, Irak, Rusya, Moritanya, Çin ve Japonya’ ya ihracat yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Biz hep üretmek, istihdam sağlamak gayreti içinde olduk. 5 yıl önce konjonktürel olumsuzluklar nedeniyle tavukçuluk sektöründe finansal sıkıntılar başladı. Bu nedenle iflas erteleme müessesine başvurarak faaliyetlerimizin devam etmesini sağladık." 

ÜRETMEYE DEVAM 

"Yüzde 80’i Samsun’ da olmak üzere Ordu, Giresun, Amasya ve Çorum’ da tesis edilmiş kümes yatırımlarının değeri 120 Milyon Dolardır. Grup çalışanları, üreticilerimiz ve üreticilerimizin yanında istihdam edilenler, canlı hayvan tedarikçileri ve nakliyecileri, Türkiye sathındaki iş ortaklarımız, bayilerimiz ve çalışanları ile birlikte 3 bin, aileleri ile birlikte 12 bin kişi bu sayede evine aş götürdü. Kendi imkanlarımız ile mücadelemize devam edip, destekler dahil, hiç bir finansal destek alınmadı. Tamamen kendi imkanlarımızla üretmeye ve istihdam etmeye devam ederek bu günlere geldik"

MÜCADELEYİ SEÇTİK

Kamuoyunun da takip ettiği gibi 30 Eylül 2020 tarihinde grup şirketlerimiz Yemsel Köytür ve Çakıroğlu için beklenmedik bir şekilde iflas kararı verildi. Samsun Yem’in ise üzerindeki tedbirler kaldırıldı. Kamuoyunda iddia edildiği gibi bırakın şirketleri iflasa sürüklemeyi her zaman olduğu gibi yine mücadele etmeyi seçtik. Türkiye’ de tavuk firmalarının iflasından sonra yaşanan süreci üreticimize yaşatmadık. 'Geçici faaliyet belgesi' alarak 42 üretici kümesinde 1 milyon 500 bin adet civciv için yem tedarikinin devamını sağladık. Böylece civcivler telef olmadığı gibi kesimhanemizdeki faaliyetler de devam etti. Samsun Yem için ise 15 Ekim 2020 tarihinde Samsun Ticaret Mahkemesi tarafından konkordato talebimiz uygun görüldü. Böylece üç firmamızın da faaliyetlerinin devamını sağladık." 

YANIMIZDA OLDULAR

"Yetkili merciler tarafından gerçekleştirilen raporlamalarda da belirtildiği üzere mal varlığımız, borçlarımızın kat kat üstündedir. Kamuoyunda bahsedilen şirket ise Samsun Yem’ e hammadde tedariki sağlayarak entegre sistemin devamını sağlamak için kurulmuştur. İddia edildiği gibi fahiş fiyat üzerinden yem alınması kesinlikle söz konusu değildir. Kaldı ki, kayyum denetiminde olduğu için bu tür iddiaların gerçekleşmeside imkansızdır. Bütün şirketlerimiz kayyum denetiminde olduğu için her zaman kayıtlarımız şeffaf bir şekilde denetime açıktır. Mücadelemiz de bakanlarımız, valilerimiz, milletvekillerimiz, bürokratlarımız hep yanımızda oldular, desteklerini her zaman hissettirdiler."

SAMSUN'A MİNNETTARIZ

"Geçici faaliyet belgemizin alınmasında bizlere en üst düzeyde destek veren milletvekilimize ve bürokratlarımıza ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. Üreticilerimiz, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz hep birlikte tek vücut hareket ettik. Üretmeye, istihdama devam ettik. Çakıroğlu Ailesi olarak Samsun'a minnettarız. Önümüzdeki hedef ise şartlarımızı düzeltip ihracatımızı artırmak ve mevcut kadromuzun üzerine en az 400 yeni istihdam daha sağlamaktır. Bizlere teveccüh edilen bu yürekten destek ile her zaman olduğu gibi bu günde üretmek, istihdam etmek ve ihracat yapmak için dimdik ayakta olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."
 

Yorumlar (1)
Mehmet kalaycı 2 hafta önce
Hadi inşAllah...dualarımız ınsanlara iş imkanı sağlayan herkese...