banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1525

banner1337

Koronavirüste son durum! Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

banner1357

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Genel 16.10.2020, 19:35 17.10.2020, 10:09
5051
Koronavirüste son durum! Bakan Koca'dan önemli açıklamalar
banner1353

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Erzincan, Tunceli ve Bingöl’deki son durum değerlendirmesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca 5 ildeki vaka sayısına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan Türkiye'de son 24 saatte 117 bin 5 Kovid-19 testi yapıldı, 1812 kişiye hastalık tanısı konuldu, 73 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Bakan Koca şu ifadeleri kullandı: 

Bugün tespit edilen 1.812 hastamız var. Ağır hasta sayımız uzun bir aradan sonra artış eğiliminde. Vaka sayısı artan illerde tedbirlere uyup azalan illerde tedbirlerden taviz verirsek mücadelemiz güçleşir. Tüm bölgelerimizde tedbirlere eksiksiz uymalıyız.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum’da basın toplantısı düzenliyor. Bakan Koca, "İstanbul, Bursa, Kocaeli, Denizli ve Kahramanmaraş'taki artış Türkiye için bir risk" ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

(Kovid-19 vakaları) Kapalı alanlarda virüsün yayılım imkanı genişleyecek çünkü mesafeyi kontrol etmekte daha fazla zorluk çekeceğiz. Özetle sonbahar ve kış, koronavirüs için fırsat ayları olacak. Mevsimsel grip vakalarını buna eklerseniz, işin ciddiyeti ortaya çıkar.

"KORONAVİRÜS GRİP YÜZÜNDEN YAYILIRSA SALGINLA BAŞ ETMEK ZORLAŞACAKTIR"

Grip virüsü de tıpkı koronavirüs gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Şayet koronavirüs grip üzerinden yayılırsa salgınla baş etmek daha da zorlaşacaktır. Aynı tedbirlerle ikisinden de korunabilirsiniz.

Eldeki bilgilere göre, virüs bugüne dek en az 39 milyon kişiye bulaştı. Şunu unutmayın en başta bu sayı sadece bir. Koronavirüs dünyaya o bir kişiden yayıldı. O bir sayısı 39 milyona ulaştı. Aramızda sadece bir koronavirüs taşıyıcısının olması, bu izole edilmediği sürece riskin devam ettiği anlamına gelir. Bulaşma riski açısından baktığınızda tüm dünyada toplam aktif vaka sayısı geçmiş aylara kıyasla kat kat fazladır. Dün tüm ülkelerce son 24 saatte tespit edilip bildirilen yeni vaka sayısı 429 bin 122'dir. Bunların çoğu şikayet üzerine tanı konan kişilerdir. Tahminlere göre, halen dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyonun üzerindedir.

5 İLİ GÖSTEREREK UYARDI

Bir ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi şehirlerde de göstermeliyiz. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli'deki artış elbette tüm Türkiye için risktir.

Erzurum'dan bu kentlerin sakinlerine sesleniyorum. Esas olan sizin maskenizi takmanız, sosyal mesafe kuralına uymanızdır. Salgının önü ancak yeni bulaşmalar önlenerek kesilir. Bize yardımcı olun, virüsün size bulaşmasına izin vermeyin.

Erzurum'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 42. Erzurum Türkiye ortalamasının oldukça altında kalıyor.

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM

Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime geçmekten yanayız. Açılan sınıflarda açılmayanlara göre vaka düşüşü görüyoruz.

VAKA SAYILARI AÇIKLANACAK MI?

Vatandaşımıza bildirmediğimiz hiçbir şeyi DSÖ'ye bildirmeyiz. Vatandaşımızı bilgilendirdiğimizde DSÖ'ye bildiririz.

AYRINTILAR GELİYOR...

Yorumlar (0)