banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Koronavirüse karşı yeni test! 5 bin kişinin üzerinde denenecek

banner1357

İngiltere’nin Quenn Mary Londra Üniversitesi, yeni tip koronavirüse karşı, en geniş kapsamlı D vitamini testlerinden birine başlayacağını açıkladı. Testlerin 5 bin kişinin üzerinde deneneceği öğrenildi.

Genel 15.10.2020, 00:09
54
Koronavirüse karşı yeni test! 5 bin kişinin üzerinde denenecek
banner1353

Güneş ışığından elde edilen D vitaminin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı etkisi, bilim dünyasında tartışılan önemli konulardan birini oluşturuyor. Bir milyonu aşkın kişinin ölümüne yol açan pandemiye karşı aşı bulunana kadar herhangi etkili tedavi bulunması acil önem taşıyor. Bu kapsamda; İngiltere, dünyadaki en geniş kapsamlı D vitamini deneylerinden birini başlatacağını açıkladı.

İngiltere’nin Quenn Mary Londra Üniversitesi, dünyada gerçekleştirilen en geniş kapsamlı D vitamini testlerinden birine başlayacağını açıkladı.

5 bin kişi üzerinde gerçekleştirilecek

'CORONAVIT' adlı çalışmanın altı ay boyunca süreceği ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarının riskini azaltıp azalmayacağını görmek için çeşitli yaş ve etnik gruplardan 5 bin kişinin üzerinde gerçekleştirileceği açıklandı.

Koronavirüse karşı etkili bir aşı geliştirilinceye kadar insanların solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bağışıklığını artırma stratejilerine acilen ihtiyaç duyuluyor. Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitaminin koronavirüsten korunmada önemli bir rol oynayıp oynamayacağı konusunda son zamanlarda bilim dünyasında büyük bir tartışma yürütülüyor ancak bilimsel kanıtlar hala yetersiz.

Bursa'da fuhuş için anlaştığı kadını boş bir arazide öldüren 55 yaşındaki adamın cezası belli olduTürkiye

Küresel sağlık sorunu 

Öte yandan; dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanın D vitamini eksikliği yaşadığı düşünülüyor. Uzmanlar, karantina uygulamaları güneş ışığı alımının azalmasıyla sayının artabileceğinden endişe ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından D vitamini eksikliği ve yetersizliği küresel bir sağlık problemi olarak kabul ediliyor.

Türkiye'de her 10 kişiden 9'unun D vitamini eksik

Bununla birlikte; Türkiye'de her 10 kişiden 9'unda D vitamini eksikliği var. Uzmanlar; halsizlik, yorgunluk ve sürekli tekrar eden enfeksiyonlar varsa doktora başvurulması gerektiğini söylüyor. D vitamini, cilt güneş ışığına maruz kaldığında üretiliyor ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekiyor.

Yorumlar (0)