banner1571

banner1365

banner1334

banner1345

banner1496

banner1324

Koronavirüs testi en çok pozitif çıkan kan grubu!

Koronavirüs salgınında her geçen gün farklı bilgiler öğrenmeye devam ediyor.

Genel 29.11.2020, 18:04
2748
Koronavirüs testi en çok pozitif çıkan kan grubu!

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, yaptığı açıklamasında son dönemlerde vatandaşların merak ettiği kan grubu ve koronavirüs arasındaki ilişkiye değendi. Peki, "0" kan grubundan olanlar koronavirüse karşı daha mı dirençli?

TEST SONUCU POZİTİF ÇIKIYOR

Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz, açıklamasında test sonucu en çok pozitif çıkan kan grubunun A olduğunun altını çizerken, kan gruplarının koronavirüse karşı koruyucu bir etkisi olmadığını da duyurdu.

TEST SONUCU EN ÇOK POZİTİF ÇIKAN KAN GRUBU

Konuyla ilgili yayımlanan bir çalışma olduğunu belirten Kayıpmaz, koronavirüs testi pozitif çıkanların büyük bir kısmının A kan grubundan olduğunu belirterek, "Hacettepe Üniversitesi'nden yayınlanmış bir çalışma var. Bu çalışmada koronavirüs testleri pozitif olan kişilerin büyük çoğunluğunun 'A' grubunda olduğu, onu daha sonra '0' grubunun izlediği ortaya konmuş. Ama burada çok önemli bir sonuç cümlesi var; 'her ne kadar hastalar arasında belirli kan grupları daha sık görünse de hastalığın klinik gidişatına bu kan grubunun herhangi bir etkisi yoktur' diye. Bu şu demek; klinik gidişat derken, hastaların entübasyon oranlarında, yoğun bakım yatış oranlarında veya ölüm oranlarında, kan grupları ile bu bahsettiğim klinik gidişat kriterleri arasında herhangi istatiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilmemiş" açıklamasını yaptı.

"KAN GRUBUNUN KORONAVİRÜSE KARŞI KORUYUCU BİR YÖNÜ YOK"

Yapılan çalışmada, en son sırada AB kan grubu olduğunu belirten Kayıpmaz, açıklamasının devmaında şunları kaydetti:

"Hangi kan grubu olursa olsun, her ne kadar çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Bahsettiğim çalışmada koronavirüs tanısı almış hastalarda en sık gözlenen kan grubunun 'A' grubu olduğu ortaya konmuş. Ondan sonra '0' grubu, üçüncü sırada 'B' grubunun en son sırada da 'AB' grubunun geldiği saptanmıştır. Dediğim gibi kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur"

Yorumlar (0)