banner1579

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Koronavirüs o hastalığın sonunu mu getirdi ?

Koronavirüs salgınıyla birlikte kış mevsiminde birlikte gribe yakalanılmaması konusunda ciddi uyarılar yapıyorlardı. Fakat mevsimsel grip vakaları neredeyse rekor derecede düştü.

Genel 22.01.2021, 22:36
239
Koronavirüs o hastalığın sonunu mu getirdi ?

Koronavirüs o hastalığın sonunu mu getirdi ?

Kovid-19 salgınında mevsimsel grip vakaları rekor derecede azaldı. Kuzey Yarımküre'de her yıl bu mevsimde milyonlarca kişiyi yatağa düşüren hastalık fiilen ortadan kalktı. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin haberine göre şimdi doktorlar, "Bu mevsimde grip neredeyse tamamen silindiyse, neden her mevsim silinmesin? Gribin yayılmasını en fazla hangi adım önleyebilir?" sorularının yanıtlarını arıyor. Haberde gripten ölmekten kurtulan insanların sayısının yeni pandemide hayatını kaybedenlerin sayısının yanında çok az kalmasına rağmen, bunun Kovid-19 salgınında küçük de olsa olumlu bir nokta olduğuna dikkat çekiliyor. 

ÖNLEMLER VE AŞI KATKI SAĞLADI
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Grip Komisyonu'nda görevli çocuk doktoru Norio Sugaya, "Bu son derece kafa karıştırıcı bir fenomen. İnanılması mümkün olmayan, tarihi bir durum yaşıyoruz" dedi. DSÖ'ye göre gribin yayılmasını muhtemelen dünya genelinde bireyler ve hükümetlerin Kovid-19'un yayılmasını önlemek için aldığı; maske takılması, insanların bir araya gelmesinin sınırlanması gibi önlemler engelledi. Örgüt, grip aşısı yaptıranların sayısının artmasının da buna katkıda bulunuyor olabileceğini söylüyor. 

GÖRÜLMEDİK DERECEDE DÜŞTÜ
Bir başka varsayım da Kovid-19'a yol açan koroanavirüsün büyük çapta yayılmasının, insanların bağışıklık sisteminin diğer virüslere karşı direncini yükselterek gribi engellemiş olması. 2020 baharında New York'ta yapılan bir çalışma, Koronavirüs testi pozitif çıkan insanların influenza virüsü gibi yaygın virüs türlerini taşıma olasılığının çok düşük olduğuna işaret ediyordu. Ancak bu varsayımla ilgili araştırmalar, henüz başlangıç safhasında. Fakat gripli insanların sayısının görülmedik derecede düşük olduğu bir gerçek. 

Yorumlar (0)