banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Korkunç görüntü! Hepsi Altüst oldu

banner1357

Bilecik'te Osmanlı Devleti'nin ilk eserlerinden birisi olan imarethane ve şehitliğin bulunduğu sit alanında geçen yolda heyelan meydana geldi. 

Genel 26.06.2019, 15:20 Ahmet Dirim
Korkunç görüntü! Hepsi Altüst oldu
banner1353
banner1375

Bilecik'te şehir mezarlığı yolunda dğn toprak kayması yaşandı. Mezarlığın alt yola yakın mezarlarında çökmeler yaşanırken mezarlar kaydı. Osmanlı Devleti'nin ilk eserlerinden biri olan İmarethane ve şehitlik nedeniyle sit alanı bölgedeki heyelan nedeniyle trafiğe kapatıldı.

ÇOK YAKINDA KURTARACAĞIZ

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, "Biz seçilir seçilmez, kucağımızda bulduğumuz sorun Bilecik Mezarlığı oldu. Heyelan sebebiyle mezarlıkta çökmeler ve kaymalar oluşuyor. Biz hemen gerekli uzmanlarımızın eşliğinde gittik sorunu yerinde inceledik. Bir şeyin doğru çözümü, gerekçelerini önce saptamaktır. Gerekçe olarak bizler Karayolları’nda yapılmış fore kazıkların yer altı suyunu düzensizleştirdiğini, buna ilave olarak yine en az bunun kadar önemli ölçülüp biçilmeden ve mühendislik hesabı yapılmadan yapılmış dolgunun ekstra bir yükleme yaparak heyelanı hızlandırdığını tespit ettik. Biz sit bölgesinde herhangi bir makine çalıştıramayız. Anıtlar Kurulu´nun bu konuda bize vereceği belgeleri ve izinleri bekliyoruz. Bunları beklerken de bizler Bilecik için çok gerekli olan yeni bir mezarlık projesi araştırmalarını sonlandırmak üzereyiz. Çok yakında hem burasını kurtaracağız hem de yeni mezarlık bölgemizi de açmış olacağız" ifadelerini kullandı.

BÜTÜN MEZARLARIMIZ HARAP DURUMDA

Mezarlık ziyaretine gelen Mahir Sargıl ise, "Yaşanan heyelan sebebiyle mezarlık ziyaretimiz çok zor oldu. Doğma büyüme buralıyım. Bütün mezarlarımız harap durumda.Buna büyüklerimizin bir çare bulması gerekmektedir. Toprak kayması sebebiyle mezarlığa gelenler zorluk çekiyor. Yola yakın tüm mezarlar bozuldu, bazıları çöktü. Mezarlarımızı ziyaret edemiyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40