banner1571

banner1567

banner1575

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

Kızılcık Hangi Mevsimde Olur? Faydaları Nelerdir?

Kızılcık meyvesi çok severek yediğimizi ve özellikle bazı gebelik durumlarında en çok aranan aş erme meyvesi olarak bilinir. Ülkemizde severek yenilen kızılcık meyvesi tüm dünyada farklı şekillerde kullanılıp sevilerek tüketilen bir meyvedir. Kimi ülkelerde reçeli sevilirken, kimi ülkelerde şerbeti çok sevilmekte, kimi ülkelerde ise sadece yemiş yani meyve yerine kullanılmaktadır.

Genel 28.01.2021, 15:50
90
Kızılcık Hangi Mevsimde Olur? Faydaları Nelerdir?

Latince adı cornus mas olan kızılcık yaklaşık olarak 4 ila 5 metre boyunda, bahar zamanında sarı renkte çiçekler açan ve yaz sonunda ise kırmızı oval meyveleri olan güzel ve hoş görünümlü bir ağaçtır.

Kızılcık Hangi Bölgelerde Yetişir? Kızılcık ağacı Balkanlar, Orta Avrupa ile ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişmekte olan bir ağaçtır. Kızılcık ağacı Karadeniz bölgesinin dışında ülkemizde Anadolu’nun diğer bölgelerinde ve bahçelerde sıklık ile yetiştirilmektedir.

Kızılcığın Kullanışı

Kızılcık ağacının meyveleri yemiş olarak kullanıldığı gibi, reçel ve şerbet yapımında severek tüketilmektedir. Kızılcık bitkisi eğer ilaç yapımı için kullanılacak ise kuru ya da taze meyveleri suda haşlanmak sureti ile kullanılır.

Kızılcığın İçindeki Maddeler Nelerdir?

Kızılcığın meyvesinin içerisinde müsilaj, şekerler, malik ve sitrik asitler, kabuklarında ise tanen ve reçine vardır.

Kızılcığın Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Kızılcık en çok kabız yapıcı ve ateş düşürücü etkisi ile bilinmektedir. Bunların dışında ise kızılcığın gövde kabukları bağırsak parazitleri için etkilidir. Kızılcığın bu etkilerinde faydalanmak için ise önce kızılcığın gövde kabukları toplanıp parçalanır ve toplanıp parçalanan bu kabuklardan 50 gram kadar alınır ve 1 litre suyun içinde kaynatılır.

Hazırlanan bu karışım günde 3 ila 4 bardak kadar içilmek sureti ile kızılcığın şifa veren etkisinden yararlanılır. Kızılcık kabuklarının toz halinde iken içerdiği tanen sayesinde mikrop öldürücü özelliği ile basit yaralara şifa olmaktadır. Kızılcığın meyveleri ise ishal yapma özelliğine sahiptir.

Kızılcığın Tarihçesi

• Kızılcık ağacının iç kabuklarını kaynatarak ateş düşürücü olarak kullanan halk Amerikada’da Delawere kabilesiydi.

• Geçtiğimiz yüzyılda ise en iyi ateş düşürücü olarak bilinen kına kına bitkisi Amerikan iç savaşlı döneminde ithal edilememesi sebebi ile tüm dünya genelinde kızılcık kın kına bitkisinin yerine kullanılmıştır.

Yorumlar (0)