banner1571

banner1577

banner1334

banner1499

banner1525

banner1534

banner1581

Kızılay'a kayyum atandı

Türkiye Kızılay'ına kayyum atandığı açıklandı. Muhalif üyelerin açtığı davada mahkeme kayyum atanması kararını verdi.

Genel 12.12.2018, 13:24
110
Kızılay'a kayyum atandı

Ankara'da flaş bir gelişme yaşandı. Türkiye'nin yurtiçi ve yurtdışındaki yardım eli Kızılay'a mahkeme tarafından kayyum atandı. Muhalif üyelerin mevcut yönetim aleyhine açtıkları davada mahkeme, Kızılay'a kayyum atanmasına karar verdi. Mahkeme, Kızılay Genel Kurulu'nun toplanarak yeni yönetimi seçmesine hükmetti. Kızılay yönetimi karara üst mahkemede itiraz edeceğini duyurdu.

İŞTE ATANAN KAYYUMLAR... Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere kayyum atadı. Mahkeme, bugün verdiği kararla Türk Kızılayı'nı olağanüstü genel kurula götürmek üzere Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sarıkaya, Kızılay Ankara İl Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve Kızılay İstanbul İl Başkanı İlhami Yıldırım'ı kayyum atadı.

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANSIN... Mahkeme, olağanüstü genel kurulun yapılıp sonlandırılması için de tedbir kararı verilmesine hükmetti. Mahkeme kararında, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 345'inci maddesi uyarınca tebliğ tarihinden itibaren 2 hafta süre içinde Ankara Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde isnaf yolunun açık tutulduğu belirtildi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?... Türk Kızılayı'nda bir süre önce 700'ün üzerindeki şube sayısı kapatma kararıyla 200'e düştü. Şube kapatmaların usulsüz olduğu iddiasıyla şube başkanları tarafından olağanüstü genel kurul talep süreci başlatıldı. Genel merkezin yeterli sayıya ulaşan ihtarnameleri dikkate almadığı gerekçesiyle, konu yargıya taşındı. Bilirkişi raporuyla da olağanüstü genel kurul toplantısı için gerekli çoğunluğun tespit edilmesi üzerine Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından olağanüstü genel kurul yapılması göreviyle Türk Kızılayı'na kayyum atandı.

KARAPINAR: TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUZ... Gelişmeleri değerlendiren Türk Kızılayı Ankara Kavaklıdere Şubesi Başkanı Gültekin Çağrı Karapınar, "Kapatılan şubeler aktif olarak çalışan ve Türk Kızılayı'na da ciddi manada topladığı bağışlarla dinamik bir güç katan şubelerdi. Yanlış olduğuna inandığımız şube kapatmaları kararında, tepkimizi hukuki olarak ortaya koyduk. Türk adaletine güveniyoruz. Türk Kızılayı'nı hak ettiği seviyeye taşımanın milli bir görev olduğu inancındayız" dedi.

Yorumlar (0)