banner1579

banner1567

banner1575

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Kıyafetlerimizi Yıkarken Yapılan Hatalar

Çamaşır yıkama konusunda bazı hataların yapılması giysilere zarar verirken kullanım ömrünün azalmasına neden oluyor.

Genel 07.02.2021, 14:45
578
Kıyafetlerimizi Yıkarken Yapılan Hatalar

Çamaşır yıkama konusunda en fazla yapılan hatalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Yanlış ayırma

Çamaşır renklerinin göz önünde bulundurulması önemli olup kumaş türlerine de dikkat edilmelidir. Bu sayede çok daha iyi sonuçlar alınabilir. Örnek olarak polar ve yün türündeki çamaşırlar ayrı şekilde yıkanmalıdır. Sentetik liften yapılmış olan kıyafetlerin havlularla karıştırılmaması gerekir. Öncelik olarak bu duruma dikkat etmek çamaşır yıkama konusunda büyük önem taşımaktadır.

Lekeleri Yanlış Yollardan Çıkarmaya Çalışmak

Eğer lekeleri ovalama yöntemi üzerinden çıkarmaya çalışıyorsanız bu durum çamaşırlarda hasarla karşılaşmaya neden olabilir. Özellikle çamaşırlarda oluşan küçük deliklerin ana nedeni budur. Bu durumu önlemenin en iyi yolu ise lekenin üstüne leke giderici sürerek bu şekilde bir süre boyunca lekeyi emmesini sağlamaktır. Bunun haricinde yapılan leke çıkarma çalışmaları çamaşırların dokusuna zarar verirken eski görüntülerinin kaybedilmesine zemin hazırlayabilir. Çamaşır dokusuna zarar vermemek için çamaşırların daha hassas şekilde temizlenmesi önem taşır. Özellikle giysiyi uzun bir zaman aralığı boyunca kullanmak isterseniz bu duruma gereken önemi vermelisiniz.

Deterjanı Çok Kullanmak

Bu durum gömlek yakası gibi çeşitli bölümlerde kir toplanmasına neden olur. Durumun bu şekilde olması ise giysilerin daha kirli olmasına yol açmaktadır. Amaç giysileri temizlemek olduğundan dolayı bu tarz bir işlem tam tersi sonuçlar yaratabilir. Deterjan ne az miktarda ne de çok miktarda makineye koyulmalıdır. Dengeli bir deterjan miktarı ve buna uygun sayıdaki giysi ile yapılan yıkama işlemi çok daha iyi sonuçların alınmasını sağlar.

Fermuarlara Yeterli Özeni Göstermemek

Yıkama sırasında giysilerin fermuarlarını dikkatli şekilde çekmek gerekir. Böylelikle diğer giysilerin fermuar dişlisine takılarak zarar görmesine engel olursunuz. Öte yandan her daim kıyafetlerin düğmelerini iliklemek yerine açmak lazımdır. Aksi takdirde düğmenin kopma riski varken kıyafet daha savruk gözükebilir. Özellikle kıyafetlerin yapısını korumak ve daha uzun süre kullanmak için bu adımı bilmekte fayda var. Doğru çamaşır yıkama yöntemleri arasında diğer dikkat edilmesi gereken konu ise çok fazla beyazlatıcı kullanmaktır.


 

Yorumlar (0)