banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Kilosu 100 liradan satılıyor

banner1357

Türkiye’nin birçok kesiminde kar yağışı ve soğuk hava kendisini gösterirken Muğla'nın Datça ilçesinde badem ağaçları çağlalarını vermeye başladı. Yılın ilk hasadı olan çağlalar, toptan olarak 100 liradan piyasada satılabiliyor.

Genel 24.02.2019, 16:22
Kilosu 100 liradan satılıyor
banner1353
banner1375

Türkiye’nin birçok bölgesinde kar yağışı ve soğuk hava kendisini gösterirken Datça’nın Palamutbükü Mahallesi’nde badem ağaçları çağla vermeye başladı. Bir yandan çiçek açan badem ağaçları ilçede görsel şölen yaratırken, diğer yandan hava sıcaklığının son günlerde 20 dereceye kadar yaklaştığı Palamutbükü’nde ise ağaçlar çağla vermeye başladı. Datça genelinde geçen yıl yaklaşık bin ton çağla üretimi yapılırken, bu yıl hasadın geçen yılın yarısı kadar olacağı öngörülüyor. Hava şartlarının sert seyretmesinden dolayı verimin düşük olduğunu ifade eden üreticiler, fiyatların yüksek olmasını beklediklerini ifade ettiler. 

Yaklaşık bir ay hasadın sürdüğünü ifade eden badem üreticisi Şencan Çuhadar, “Kötü hava şartlarından dolayı mahsulümüz az. Yukarıdaki köylerde ürün yok ama Palamutbükü civarında üreticimizin yüzünü güldürecek kadar ürün var. Ürünlerimizi satmaya başladık. Geçen hafta kilosunu 100 liradan dört kilo çağla sattık. Geçen sene bin ton gibi ürün satıldı. Bu yıl geçen senenin dörtte biri kadar olur. Bu yıl hava şartları çok kötüydü, güneş pek olmadı. Yağmur, fırtına, lodos oldukça etkiledi. Dolu da vurdu” dedi.

Türkiye’nin en lezzetli bademinin Datça’da yetiştiğini aktaran Hasan İrfan Şafak ise, “Çiçek zamanında çok yağmur yağdı. O çiçeklerin döllenmesini engelledi. Mahsul olmadığına göre fiyatların da yüksek olması lazım ki üreticiyi kurtarsın” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)