banner1320

Kıblesi yanlış caminin imamı...

37 senedir kıblesi yanlış yöne bakacak şekilde kılınan caminin hocası imam, doğru yöne doğru nama kılınması için çektiği kırmızı çizgiler cemaat tarafından sökülünce tayinini isteyip köyü terketti.

Kıblesi yanlış caminin imamı...
banner1314

Yalova'ya bağlı Sugören Köyü'nde kilise temelleri üzerine inşası tamamlanan Sugören Merkez Camii'nin mihrabı ilk yapıldığı biçimde yıllar boyu kullanıldı. Cami, 1981'de yıkılıp yeniden inşa edilirken aynı temeller üzerine oturtuldu. Hata 37 yıl boyunca fark edilmedi. Köylüler ibadetlerini hiç aksatmadı, fakat kıble yönünün doğru olup olmadığı hep tartışma konusu oldu. Camiye gelen İsa Kaya adlı imam ise, kıblenin yanlış olduğunu tespit ederek, cami içerisine doğru yönü gösteren çizgiler çizdi ve namazı bu tarafa doğru kıldırmaya başladı.

Hatta Yalova Müftülüğü kıble yönünde 32.93 derecelik bir sapma olduğunu tasdikleyen bir yazı da yolladı. Bir süre daha namaz doğru yönde kılındı, fakat cemaat daha sonra bu çizgileri sökerek yeniden eski kıble yönüne doğru namaz kılmak istedi. Bu duruma karşı çıkan imam İsa Kaya ise bir dilekçe gönderdiği Yalova Müftülüğü'nden başka bir camiye tayinini talep etti. Kısa süre içerisinde tayin işlemi tamamlanan imam camiden ayrılınca cami hocasız kaldı. Halen camide namazları köydeki emekli bir imam kıldırıyor.

Sugören Merkez Camii'nde yaşanan kıble polemiği köy halkında da ayrışmaya yol açtı. Bir kısım vatandaşlar ibadetlerinin kabul olmayacağını düşünerek köyün öbür ucundaki diğer camide namaz kılmaya başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300