banner595

İzmir Dünya Markası Olacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İzmir’i mega yat ve tekne imalatında dünya markası yapacak olan Aliağa Çaltıdere’deki Tekne İmal ve Çekek Yeri Bölgesi için tahsise çıktı.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı...

İzmir Dünya Markası Olacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İzmir’i mega yat ve tekne imalatında dünya markası yapacak olan Aliağa Çaltıdere’deki Tekne İmal ve Çekek Yeri Bölgesi için tahsise çıktı.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı...

04 Mart 2015 Çarşamba 14:46
İzmir Dünya Markası Olacak
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İzmir’i mega yat ve tekne imalatında dünya markası yapacak olan Aliağa Çaltıdere’deki Tekne İmal ve Çekek Yeri Bölgesi için tahsise çıktı.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, İzmir Aliağa Çaltıdere köyünde devletin hüküm ve tasarrufu altındaki 1 milyon 210 bin metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde Tekne İmal ve Çekek Yeri için tahsis duyurusu yaptı. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan tahsis duyurusu doğrultusunda, İzmir Aliağa Çaltıdere’nin yanı sıra Muğla Milas Ören beldesinde bulunan 283 bin metrekare alanda da Tekne İmal ve Çekek Yeri kurulması öngörülüyor.
Aliağa Çaltıdere’de Tekne İmal ve Çekek Yeri konusunda yatırım yapmak isteyen kooperatifler, 20 gün içinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapacak. Başvurular, süre bitiminden itibaren 10 iş günü içerisinde duyuruda belirtilen esas dahilinde değerlendirilecek ve uygun görülen yatırımcıların işlemleri Hazine Taşınmazlarının Tersane, Tekne İmal ve Çekek Yeri Yatırımlarına Tahsisine İlişkin Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre sonuçlandırılacak. Yatırımcı tarafından kurulacak tesise ait ön fizibilite raporu, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak değerlendirmede esas alınacak ve kooperatiflere öncelik verilecek. Değerlendirme sonucunda uygun bulunan yatırımcı, tüm bilgi ve belgelerle birlikte 30 yıl süreli irtifak hakkı tesis edilmesi ve katılım payı üzerinden artırma ihalesi yapılmak üzere Maliye Bakanlığı’na bildirilecek.
TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ
İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, tahsis duyurusunu sevinçle karşıladıklarını belirterek, Çaltıdere’deki yatırımlarla beraber İzmir’in mega yat ve teknede dünyanın en önemli üretim merkezlerinden biri haline geleceğini söyledi.
Türkiye’nin mega yat yapımı konusunda önemli mesafe aldığını ifade eden Öztürk, "Geçen yıl ülkemiz toplam 3.120 metre uzunluk ile 70 yat siparişi alarak dünya üçüncülüğünü korudu. Çaltıdere Projesi de bu yükselişe hız verecek. Çaltıdere hem imalat hem de çekek yeri konusunda bölgemizdeki önemli bir eksiği tamamlayacak. Bin 200 dönüm alanda kurulacak Çaltıdere Tekne İmal ve Çekek bölgesinde 150 firma imalat gerçekleştirebilecek. Binlerce kişiye istihdam sağlanacak. Tekne imalatı sayesinde bölge ekonomisi canlanacak. Yatırımın daha küçük alanda başlayıp fazlar şeklinde gerçekleşmesi ile projenin daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Kurulacak bölge, tekne ve yat imalatının yanı sıra bakım ve onarım işlevini de yerine getirecek" dedi.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651