banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

İşte af düzenlemesinin detayları

Adalet Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı ve kısa bir süre içerisinde meclis gündemine gelmesi beklenen ceza infazı yasa teklifiyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Buna göre, adli suçlarda ceza infaz indirimi, kadına ve çocuğa yönelik suçlarda infaz süresinin arttırılması bekleniyor.

Genel 03.06.2019, 16:34
373
İşte af düzenlemesinin detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam 'Herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bırakılması gerekenler noktasında Adalet Bakanlığımız'ın çalışması var' diyerek müjdesini verdiği ceza infaz yasa teklifiyle ilgili detaylara ulaşıldı. Sabah Gazetesi'nin iddialarına göre, ceza infaz paketinde beş konu ön plana çıktı.

İşte ceza infaz yasası detayları:

İnfaz süreleri düşecek

Ceza infaz süreleri düşürülecek. Buna göre, cezaevinde kalma süreleri kısalacak. Adli suçlarda %66 civarında olan süre, yeni düzenlemeyle %50'lere düşecek. Bu düzenleme ile aynı zamanda 2004 öncesine dönülecek. 2004 yılında çıkartılan Ceza İnfaz Kanununa göre cezaevinde kalma süresi yüzde 66'a yükseltilmişti.

Terör suçlarına indirim yok

Yeni yasada terör suçları için herhangi bir indirim yapılması beklenmiyor.

Kadın ve çocuk cinayetleri

Toplumu derinden sarsan kadın ve çocuk cinayetleri, çocuklara cinsel istismar konularında ise ayrı bir düzenleme yapılması planlanıyor. Yasaya göre, bu suçları işleyenlerin ceza sürelerinin arttırılması öngörülüyor. Bu kapsamda kadın cinayetleri içns en az 40 yıl, çocuk suçlarında da 50 yıl cezaevinde kalması üzerinde duruluyor. Bu yönde bir düzenleme yapılması bile cezaevinde bulunanların indirimden yararlanması ve cezalarını mevcut sisteme göre çekmeden dışarı çıkmalarına izin verilmeyecek.

Açık cezaevi

Kapalı cezaevinden açık cezaevine geçiş süresinde ise kısaltma düşünülüyor. Öte yandan cezaevlerindeki sıkıntıların da giderilmesi bekleniyor.

Ekonomik suçlar

Ekonomik suçlarla ilgili konularda verilen hapis cezalarının para cezasına çevrilmesi düşünülüyor. Hangi suçların bu kapsama gireceği konusunda ise detaylı bir çalışma yürütülüyor.


 

Yorumlar (0)