banner1579

banner1567

banner1526

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

İran ile nükleer müzakereler

VİYANA (AA) - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Tahran ile P5+1 ülkeleri arasında varılacak bir anlaşmanın herkesi mutlu edecek bir anlaşma olması gerektiğini söyledi.Zarif, müzakerelerin yapıldığı Coburg Otel'de düzenlediği basın...

SON DAKİKA 15.07.2014, 21:02
82
İran ile nükleer müzakereler

VİYANA (AA) - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Tahran ile P5+1 ülkeleri arasında varılacak bir anlaşmanın herkesi mutlu edecek bir anlaşma olması gerektiğini söyledi.

Zarif, müzakerelerin yapıldığı Coburg Otel'de düzenlediği basın toplantısında tarihi ve önemli bir süreçten geçildiğini söyledi. Tahran yönetiminin yıllardır sürdürülen suni ve gereksiz sorunun çözülmesi için elinden geleni yaptığını ifade eden Zarif, son 3 günde dışişleri bakanları ile "çok ciddi toplantılar" yaptıklarını belirtti.

Zarif, "İnanıyorum ki en önemli şey bir anlaşmaya ulaşmaktır. Anlaşma bütün tarafları mutlu etmelidir. Anlaşma bir haksızlıkların sonucu olmamalıdır. Anlaşma, bir tarafın diğer tarafa dayatması sonucu olmamalıdır" diye konuştu.

İran nükleer programının barışçıl ve şeffaf olduğunu yineleyen Zarif, herkesin İran'dan bir şeyler beklediğini ancak ABD tarafının da siyasi karar alması gerektiğini ifade etti.

Zarif, önemli bazı konularda anlaşma sağlansa da bazı önemli konularda halen çok ciddi farklılıklar bulunduğunu kaydetti.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'e kadar nihai anlaşma sağlanamaması durumunda müzakereler 6 ay daha uzatılabilecek.

Yorumlar (0)