banner1320

İnsanların ilgisini çekebilmek için evrimleşmişler

Yapılan bir araştırmada, köpeklerin 'üzgün' bakışlarına yol açan yüz kasları insanların ilgisini çekmek için zamanla evrimleşti.

İnsanların ilgisini çekebilmek için evrimleşmişler
banner1314

ABD’li ve İngiliz bilim insanlarınca yapılan araştırma köpeklerin ‘üzgün’ ifadeye bürünmelerini sağlayan göz çevresindeki kasların, ataları olan kurtlarda bulunmadığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılara göre, köpekler yüzlerindeki bu anatomik değişimi insanların yanında yaşayarak binlerce yılda geliştirdi.

'BEBEKLERE BENZİYORLAR, İSTEDİKLERİNİ YAPTIRMAK İÇİN İSTEK UYANDIRIYORLAR'

Araştırma ekibinde yer alan Portsmouth Üniversitesi'nden öğretim görevlisi Juliane Kaminski, "Kanıtlar, köpeklerin kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiklerini gösteriyor. Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir arzu uyandırıyorlar" ifadelerini kullandı. Yine araştırmacılar arasında bulunan Duquesne Üniversitesi'nden Profesör Anne Burrows ise, "Bu gözlerin daha büyük gözükmesini sağlıyor, insanlardan doğan bebeklere benziyor. İnsanlarda onların ihtiyaçlarını karşılama isteği uyandırıyor” dedi.

OKSİTOSİNİ ARTIRDIĞI BİLİNİYOR

Japonya’da 2015 yılında yapılan bir araştırma da, insanlarla köpekleri arasındaki bakışmaların 'sevgi hormonu' olarak bilinen oksitosini arttırdığını, bunun da kadınlar ve bebekleri arasındaki etkiye benzer olduğunu saptamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300