banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

İğrenç olay: Öğretmen öğrencilerine tecavüz etti

banner1357

İstanbul'da engelli öğrencilerin müzik eğitimi aldığı merkezde müzik öğretmeni olarak görev yapan Ramis E. (53), 3 kız öğrenciden 2'sine tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 54 yıl hapis cezası aldı. 

Genel 17.10.2019, 13:16
4935
İğrenç olay: Öğretmen öğrencilerine tecavüz etti
banner1353
banner1375

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya göre olay geçtiğimiz yılın ortalarında ortaya çıktı. Ümraniye'de bir engelli eğitim merkezinde yaşanan skandalda, iddialara göre müzik eğitimi verilen sınırfa kameraya yansıyan görüntüler şok etkisi yarattı. Zihinsel engelli öğrencilere yönelik cinsel istismarı kameralara yansıyan müzik öğretmeni Ramis E. hakkında şikayette bulunuldu. Şikayet üzerine öğretmenin görev yeri değiştirildi. Müfettişlerinin raporu sonrası Ekinci hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturma süreci devam ederken Ekinci geçen 28 Kasım’da tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne konuldu.

İDDİALAR ASILSIZ

Ekinci hakkında düzenlenen iddianame sonrası yargılamasına başlandı. Ramis E. mahkemede yaptığı savunmada hakkındaki suçlamaların doğru olmadığını söyleyerek “Ben 11,5 yıldır bu kurumda çalışıyorum. Birçok ilçede çalıştım. Hakkımda hiçbir şikâyet yok. Hakkımdaki iddialar tamamen asılsız. Mağdurlara yönelik her hangi bir taciz veya istismarda bulunmadım. E. H. 9 yıldır benim öğrencim. Ben bu çocuklarla İstanbul’da çok sayıda yere gittim. Çocukları sabah aldım gece geç saatlerde getirdim. Şimdiye kadar hakkımda böyle bir suçlama olmadı” dedi.

YAŞADIKLARINI ANLATTILAR

Mağdur öğrencilerden E. H. (38) annesi E. H. ifadesinde, “Sanığın, kızıma olan ilgisi kamera kayıtlarında gördüm. Olayı öğrendikten sonra kızımla görüşerek, bunu neden bana anlatmadığını sordum. Kızım da ‘karısın sevmiyormuş, beni alacakmış’ dedi. Sanık ayrıca kızıma, ‘senin annen çok sinirli bunu söylersen seni evden atar’ şeklinde sözler de söylemiş” dedi.

E.H. ise ifadesinde, öğretmeni Ramis E.'nin kendisine yönelik istismara ilişkin “Sanık bana dokunmaya çalıştı. ‘Hanımı boşayacağım seni alacağım’ şeklinde sözleri oldu. Göğüslerime dokunmaya başladı. Bunlar olurken sınıfta yalnızdık. Sanık benim pantolonumu çıkardı cinsel ilişkiye girdi. Bunları yaparken sınıfın kapısını kilitliyordu” şeklinde ifade verdi.

ANNE BABASINA SÖYLEMEYİN

Bir diğer mağdur G. Y. (23) ise ifadesinde “Sanık benim öğretmenim olurdu. Ben yalnızken bana dokunmaya çalışıyordu. Göğsüme dokunmaya beni öpmeye çalışıyordu. Bunlar sınıfın içinde teneffüs saatlerinde oluyordu. Ben istemediğimi söylüyordum. Bunları yaparken sınıfın kapısını kilitliyordu. Bu olayı her gün yapıyordu. Karımı boşayacağım, arkadaşlarımla birlikte sizi alacağım’ diyordu. Bize, anne babanıza söylemeyin. Eğer söylerseniz beni tutuklar hapse atarlar. Bir daha yüzümü göremezsiniz’ diyordu” dedi.

OKULA GİTMEKTEN KORKUYORDU

Bir diğer mağdur M. B. (23) ise ifadesinde, kendisine yönelik cinsel istismarı ayrıntılı bir biçimde anlattı. M. B. ifadesinin devamında şunları kaydetti: “Sanık bana, ablan gibi sen de tatlısın, ablanın güzel vücudu var’ dedi. Darbuka çalarken elimi tuttu” M. B.’nin annesi L. B. ise ifadesinde “ Olayın olduğu iddia edilen tarihlere yakın tarihlerde kızımın okula gitmek istemediğini hatırlıyorum. Kendisini servise dahi bindiremiyordum. Nedenini sorduğumda, burayı sevmediğini gitmek istemediğini korktuğunu söylüyordu. Bir keresinde okula, ablasıyla göndermiştim” dedi.

55 YIL HAPİS CEZASI

Öğrenciler ile ilgili, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin raporuna göre, üç öğrenci için de “Olayın anlam ve sonuçlarını kavrama yeteneğine sahip değil. Ruh ve bedensel olarak kendisini savunamaz” denildi. Mahkeme, yaptığı yargılama sonrası Ramis E'ye üç öğrenciye yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘Basit cinsel saldırı’ suçlarından toplam 54 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme Ramis E.'nin tutukluluk halinin de devamına karar verdi. Şahsın avukatları bu karara, istinaf mahkemesi nezdinde itiraz etti.
 

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05