banner689
banner595

Hemşin Dernekleri “Ermeni” Tehlikesine Dikkat Çekti

33 Hemşin Derneği’nin bulunduğu platform, yayınladıkları ortak bir bildiride, Ermeni Diasporasının Hemşin bölgesinde sürdürdükleri gizli çalışmalar neticesinde Ermenistan’ın Karadeniz’den toprak talep etme noktasına geldiği belirtildi.“Hemşinlilerin...

Hemşin Dernekleri “Ermeni” Tehlikesine Dikkat Çekti

33 Hemşin Derneği’nin bulunduğu platform, yayınladıkları ortak bir bildiride, Ermeni Diasporasının Hemşin bölgesinde sürdürdükleri gizli çalışmalar neticesinde Ermenistan’ın Karadeniz’den toprak talep etme noktasına geldiği belirtildi.“Hemşinlilerin...

07 Mart 2015 Cumartesi 16:20
Hemşin Dernekleri “Ermeni” Tehlikesine Dikkat Çekti
banner556
33 Hemşin Derneği’nin bulunduğu platform, yayınladıkları ortak bir bildiride, Ermeni Diasporasının Hemşin bölgesinde sürdürdükleri gizli çalışmalar neticesinde Ermenistan’ın Karadeniz’den toprak talep etme noktasına geldiği belirtildi.
“Hemşinlilerin dikkatine” başlıklı bildiride, “Bölgemizde Ermenistan ve uzantısı kaynaklı misyonerlik ve algı propagandaları yapılmaktadır. Bu konuda Karadeniz’in diğer kültürel gurupları gibi Hemşinliler de hedef gösterilmişlerdir. Çalışmalar gençlerin araştırmalarında ‘Ermeni Hemşinliler’ algısı ve sempatisi yaratılması doğrultusundadır. Bu algı operasyonuna yöreden bazı sanatçılar ve kişiler bilinçli veya bilinçsiz destek vermektedirler. Bu propagandalar için özel ekipler gelmekte ve bölgede çalışma yapmaktadırlar. Kendilerince internet üzerinde kaynak yaratmak için sempozyumlar, söyleşiler ve kayıtlar yapmaktadırlar. Her şeyi kayda alıp kendi propagandalarına uygun hale getirmektedirler. Konuşulan bir lehçeyi Ermenicenin eski bir lehçesi gibi gösterip lehçenin içini Ermenice ile doldurmaktadırlar. Bütün bu çalışmalar neticesinde konu Ermenistan’ın Türkiye’den toprak talepleri içerisine Karadeniz’i de dahil etmesine kadar gitmiştir. Bu ana başlıklar içerisinde yer alan ve aşağıda daha detaylı şekilde verilmiş olan bilgiler konusunda ilgili ve duyarlı tüm hemşerilerimizi, görevlileri bilgilendirmeyi ve uyarmayı aşağıda ismi geçen dernekler adına görev addetmekteyiz” denildi.
Üç sayfalık bildiride Ermenilerin Hemşin bölgesinde Ermeni misyonerliği ve propagandası yaptıkları belirtilerek, Hemşinin coğrafi bir tanımlama olduğu ifade edildi. Hemşin bölgesi “Çamlıhemşin, Hemşin, Çayeli ve İkizdere ilçelerinin güney tarafında birleştikleri noktaya Baş Hemşin denilmektedir. Başhemşin ve buranın etrafını çevreleyen bölge yani Hopa, Fındıklı, İspir, İkizdere dolayları Hemşin bölgesi olarak adlandırılmaktadır” şeklinde tanımlandı.
ERMENİLER BÖLGEDEN GÖÇ ETTİ
Açıklanan bildiride Ermeni lobilerin iddialarının aksine bölgedeki Ermenilerin geçmişte Hemşin bölgesinden göç ettiğine dikkat çekilerek, “Bölgenin kadim halklarından olan İskitler, Kıpçaklar, Kumanlar, Hunlar, Çepniler, Peçenekler, Bulgarlar ve daha sonra yerleşen Türkmen boylarının dışında bölge halklarından biri de Ermenilerdir. Ermeniler ve Türkmen boyları bu bölgede aynı Anadolu coğrafyasında olduğu gibi yüzyıllarca beraber yaşamışlardır. Ermeniler uzun bir zaman dilimine yayılan göç hikayeleri ile Hemşin coğrafyasını terk etmeye başlamışlardır. Bu süreç 1877-78 Osmanlı-Rus savaşında Ruslar tarafında yer almalarıyla hız kazanmıştır. Ermeniler nüfusunun yoğun olduğu başta Erzurum, Ordu, Giresun, Samsun gibi büyük şehirlere ve Rusya’ya göç etmişlerdir. Bazılarının da Fransa ve Amerika’ya göç ettikleri incelenen yabancı arşiv ve gemi konşimentolarında ortaya çıkmıştır” denildi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653