banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Hem Okul Müdürü, Hem De Muhtar

banner1357

Yerel yönetimler yasası kapsamında nüfusu 2 binin altına düştüğü için belediyelik statüsünü kaybederek köye dönüşen Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu beldesinde vatandaşlar, bu kararı protesto amacıyla 30 Mart yerel seçimlerinde...

SON DAKİKA 16.04.2014, 12:51
Hem Okul Müdürü, Hem De Muhtar
banner1353
banner1375
Yerel yönetimler yasası kapsamında nüfusu 2 binin altına düştüğü için belediyelik statüsünü kaybederek köye dönüşen Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu beldesinde vatandaşlar, bu kararı protesto amacıyla 30 Mart yerel seçimlerinde sandığa gitmedi. 31 Mart sabahına muhtarsız uyanan Kuşu köyüne Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran tarafından ortaokul müdürü Feridun Aktay muhtar olarak atandı. Ancak bu atama 2013 TÜİK verilerine göre 2 bin 158 nüfuslu Kuşu köyü halkını tatmin etmedi.

"GÖREV, 1 HAZİRAN'DA SONA ERECEK"

Kuşu’nun yeni muhtarı ortaokul müdürü Feridun Aktay, Kaymakamlık tarafından kendisine verilen muhtarlık görevini 1 Haziran 2014 Pazar gününe kadar sürdüreceğini ve aynı gün yapılacak seçimde köylülerin sandık başına giderek yeni muhtarlarını seçeceklerini söyledi.

Hem okul müdürlüğü hem de muhtarlık görevini bir arada sürdürmek için elinden gelen çabayı sarf edeceğini ifade eden Aktay, “Biliyorum. Bizim için zor bir süreç başladı. Sıkıntıları ve sorunlarımızı birlikte çözmeye çalışacağız. İçerisinde bulunduğumuz sıkıntılarımızı Kaymakamımız İbrahim Süha Karaboran'a anlattım. Bize yardımcı olacağını bildirdi. Kendisine teşekkür ediyorum. Halen beldemizde bulunan ve belediyemize ait hizmet araçlarımızdan köy tüzel kişiliği olarak yararlanacağımızı umuyorum. Beldelik hakkımızın geri kazanımı için vatandaşlarımızın Ankara 10'uncu ve 16'ncı İdare Mahkemesi'ne açtığı bireysel davalar var. Bu davalar sürüyor. Bu davaların lehimize sonuçlanacağını umuyoruz. İnşallah büyüklerimiz bizi duyar. Duyacaklarından eminim. Müsterih olun. Bundan sonra bir sıkıntınız olduğunda bize geleceksiniz. Biliyorsunuz ben aynı zamanda ortaokulumuzun müdürlük görevini de yürütüyorum. Her iki görevimi de aksatmadan sürdürmek için çaba sarf edeceğim” şeklinde konuştu.

"MUHTAR DEĞİL BELEDİYE BAŞKANI SEÇMEK İSTİYORUZ"

Kaymakamlığın köylerine muhtar olarak Feridun Aktay’ı atamasına bir itirazları olmadığına vurgu yapan Kuşu halkından ev hanımı Bakiye Demirel (38), “Biz beldelik hakkımızın geri verilmesiyle birlikte belediyemize ait 23 aracımızı hizmetlerimizde kullanmak istiyoruz. Bu yüzden de 1 Haziran'da yapılması kararlaştırılan muhtarlık seçimlerinde sandığa gitmeme kararı aldık” dedi.

Ev hanımı Huriye Akbaş (41) ise, “Biz 1 Haziran'daki seçimlere belediye başkanı seçmek için katılmak istiyoruz” diye konuştu.

Ekrem Kaymaz (84) da, “Mahkemeye verdiğimiz kararlar sonuçlanıncaya kadar belediyemizin elindeki araçlardan hizmetlerimiz için yararlanmak istiyoruz. Ayrıca Biz 1 Hazirandaki muhtarlık seçimlerine katılmama kararı aldık” diye konuştu.

Haşim Ünal (62) ise, “Bizim muhtara diyecek bir şeyimiz yok. Muhtarımız bizim okulumuzun müdürü. Köyün sorunlarıyla ilgilense eğitimin seviyesi düşecek. Çocuklarla ilgilense köyün sorunları dağ gibi. Hangisi ile baş edebilecek. Belediyelik olarak kalmak ve başkan seçmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Hidayet Gürakan (51) ise, “Nüfusumuz yeterli olduğu halde beldelik hakkımız elimizden alındı. Kendimizi mağdur hissediyoruz. Mücadelemiz belediyeliğimizi kazanıncaya kadar devam edecek” dedi.

Köy halkından Ahmet Dumlupınar (50) da, “Köy halkı olarak mağdur edildik. Kuşu belediyeliktir. Belediye olarak kalacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)