banner1518

banner1365

banner1526

banner1571

banner1496

banner1534

Hamsi nasıl pişirilir? Hamsi tarifi

İşletme sahibi Kaan Bayram, mutfağa geçerek hamsi pişirme tarifini paylaştı. Bir çok ünlü isminde tercihi olan hamsi nasıl pişirilir. İşte lezzetli bir hamsinin tarifi...

Genel 28.11.2018, 10:15 28.11.2018, 10:51
129
Hamsi nasıl pişirilir? Hamsi tarifi

Karadeniz’de bugünlerde bol miktarda avlanan hamsi tezgahlarda yerini alırken hamsinin en fazla, tavası, ızgarası ve buğulaması tercih ediliyor.

HAMSİ KÜLTÜRÜ

Balık restoranı sahibi Kaan Bayram, Karadeniz'de hamsi kültürünün çok uzun yıllara dayandığını belirterek şuan hamsinin en lezzetli döneminin olduğunu söylüyor. 

HAMSİ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

'Kendisi küçük ancak kültürü büyük' olan bu balığı pişirmenin püf noktaları olduğunu vurgulayan Bayram, hamsinin öncelikle Karadeniz hamsisi olmasının önemine vurgu yapıyor. 'Yerli hamsi'nin her yıl çıkmasını dört gözle beklediklerini ifade eden Bayram, hamsinin lezzetini almak için tavası, ızgarası ve buğulaması dışına çıkılmaması gerektiğini belirtiyor. 

HAMSİLİ PİLAV

Bayram, hamsili pilavın da bu lezzet kervanında her zaman yerini aldığını ifade ediyor.

HAMSİ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Bayram, hamsi pişirmenin püf noktaları ile ilgili ise şu bilgileri veriyor: 

“Hamsi başlı başına çok kaliteli çok lezzetli bir balık olduğu için pişirme şekillerini sınırlandıramayız. Hamsinin ızgarası, tavası, buğulaması, çıtlaması hatta pilavı çok güzel olabilir. Bunları yaparken bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Öncelikle balığın taze olması ve Karadeniz hamsisi olması önemli. Hamsi genellikle Kasım, Aralık ayları en yağlı ve en lezzetli olduğu dönemlerdir. Balığı ayıklayıp süzgeçte süzdükten sonra çok kurumadan tuzlayıp mısır unu ile bulayıp unu üzerine döküp üzerinde hafif bir toz parçası şeklinde mısır unu kalırcasına sirkelememiz gerekir. En güzel en kaliteli pişme şekli tavada fındık yağı ile kızartmaktır. Fındık yağı yoksa mısırözü yağı olabilir. O da olmazsa Ayçiçek yağı kullanılabilir. Zeyintinyağı kullanmamak lazım. Çünkü zeytinyağı çok ince olduğundan hemen yanar. Dolayısıyla fındık yağı ve mısır özü yağında hamsi çok daha güzel pişer. Bana kalırsa en sağlıklısı az suda buğulaması. Hiç yağ kullanmadan balığın kendi tadını kendi özünü alabilmek için en ideal pişirme yöntemidir." 

HAMSİ NASIL PİŞİRİLİR?

Hamsinin farklı pişirme yöntemlerinin denendiğini ancak en lezzetlisinin tava, ızgara ve buğulama yönteminin olduğunu belirten Bayram, “Hamsiyi fazla şeylere bulaştırmamak lazım. Denenmemiş bazı şeyler vardır onlar bulunursa tadına bakılır, yenilebilir. Şu andaki hamsinin şekli bellidir. Hamsi tava, ızgara, buğlama, çıtlama ve pilavı gibi dışındakilerle pek denenmemeli. Çünkü saydıklarımızın dışına çıkıldığında hamsinin tadını bozacağını düşünüyorum. Çünkü balık kültürünün bize gelişi bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Dolayısıyla pişirme yöntemleri bize o dönemlerden kalma bir sitildir" şeklinde konuştu. 

SAMSUN'DA GÜNCEL BALIK FİYATLARI (28.11.2018)

Yorumlar (0)