banner1579

banner1584

banner1334

banner1499

banner1525

banner1534

banner1581

Hamilelikte çatlak oluşumu nasıl önlenir?

Hamilelikte çatlak oluşumunun sebepleri tam olarak bilinmese de bazı araştırmalar bunun genetikle alakalı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda zaten kilolu olan kadınlarda hamilelik sırasında cilt daha fazla gerildiğinden dolayı gebelikte çatlak oluşumu söz konusu oluyor.

Genel 12.02.2021, 12:10
64
Hamilelikte çatlak oluşumu nasıl önlenir?

Hamilelikte çatlak oluşumu nasıl önlenir? Hamilelikte çatlak oluşumunun sebepleri tam olarak bilinmese de bazı araştırmalar bunun genetikle alakalı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda zaten kilolu olan kadınlarda hamilelik sırasında cilt daha fazla gerildiğinden dolayı gebelikte çatlak oluşumu söz konusu oluyor.

Hamilelikte çatlak oluşumu arasında diğer sebepler ise; sigara kullanımı, aşırı miktarda şeker tüketimi, güneş ışığına maruz kalmak olarak sıralanır.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önlemek

Çatlakların oluşum sebebi öğrenildikten sonra bazı önlemlerin çatlak oluşumunu önlemeye yettiğini belirtmek gerekir. Her insanın beden yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle bazı önlemlere önem vererek çatlakların biraz daha hafifletilmesi sağlanabilir. Her kadın için farklı durumlar söz konusu olmakla birlikte, çatlaklar genel olarak gebeliğin son aylarında ortaya çıkar. Ancak buna nazaran bazı kadınlarda gebelikten sonra da hamilelik çatlakları ortaya çıkabilmektedir. Bunların en fazla görüldüğü bölgeler arasında ise göğüs, karın ve kalça bölgesi bulunur. Çatlaklar genel olarak kırmızı, mor ve kahve renklerine sahiptir. Önemli olan bu görünüme daha fazla ağırlaşmadan önlem almaktır.

Hamilelikte Çatlakları Önleme Yolları

Eğer vücut yapısı gebelik döneminde çatlamaya müsaitse tamamen buna engel olamasanız bile çatlak görünümünün azaltılmasını sağlayabilirsiniz:
•    Bu dönemde vücudun nemli tutulmasını sağlayarak cildin gerginleşmesini önleyebilirsiniz. Bunu yapmak için her daim su tüketimine önem vermekte fayda vardır. Her gün en az iki litre su içmeye bu nedenle özen göstermelisiniz.
•    Vitaminli yiyeceklerin bu dönemde tüketilmesi faydalı olacaktır. Portakal, mandalina gibi C vitamini açısından zengin meyveler tüketilebilir. 
•    Hamileliğin ilk aylarından itibaren doğal yağların kullanımına ağırlık vererek hamilelikte çatlak oluşumuna iyi bir önlem alabilirsiniz. Bu bakımdan kakao yağı, zeytinyağı, shea yağı gibi yağlardan vücudun çeşitli bölgelerine sürmeniz çatlakları önleme yolunda iyi bir adım olacaktır. Ancak öncelikli olarak bu tarz doğal yağlara alerjinizin olup olmadığını öğrenmenizde fayda var.
•    Ayrıca hamilelikte çatlakları önlemek için çatlak önleyici kremleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Çatlak oluşumunu hafifleten bu tarz ürünler aynı zamanda vücudun nemli kalmasına da yardımcı olacaktır. Bu nedenle bu tarz kremleri düzenli olarak kullanmayı tercih etmelisiniz.

Yorumlar (0)