banner1365

banner1345

Gürle, 692 yıllık camisi ve hamamı ile keşfedilmeyi bekliyor

banner1357

BURSA'nın Orhangazi ilçesine bağlı kırsal Gürle Mahallesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci padişahı Orhan Bey zamanında, 692 yıl önce yaptırılan camisi ve tarihi hamamı, tarihi evleri ve tarihi çeşmeleri ile bölgenin yeni turizm...

Genel 19.12.2018, 09:26
Gürle, 692 yıllık camisi ve hamamı ile keşfedilmeyi bekliyor
banner1353
BURSA'nın Orhangazi ilçesine bağlı kırsal Gürle Mahallesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci padişahı Orhan Bey zamanında, 692 yıl önce yaptırılan camisi ve tarihi hamamı, tarihi evleri ve tarihi çeşmeleri ile bölgenin yeni turizm merkezi olmaya aday. Mahalle Muhtarı Mehmet Uzun, Gürle’nin, Bursa’daki Cumalıkızık’tan eksiği olmadığını, hatta  fazlası olduğunu belirterek, "Camimiz, Bursa Ulu Cami’den 70 yıl önce yapılmış, hamam da aynı dönemde. Tarihi evlerimiz ve tarihi çeşmelerimiz de öyle. Bu mekanlarımızın turizme kazandırılmasını istiyoruz" dedi.
CAMİ İBADETE KAPALI
İznik'ten sonra bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Orhangazi'ye bağlı Gürle Mahallesi'nde 80 bin nüfus yaşıyor. Orhan Bey zamanında İznik’in fethinden sonra Bursa’nın Osmanlı zamanında yapılan ilk camisi olma özelliğini taşıyan ve bundan tam 692 yıl önce inşa edilen Orhan Bey camisi ile yine aynı dönemde inşa edilen tarihi hamam, tarihi evler ve tarihi çeşmeleri ile Gürle Mahallesi, turizme kazandırılmak isteniyor. 2006-2009 yılları arasında caminin restorasyonunun yapıldığını belirten mahalle muhtarı Mehmet Uzun, "Şu anda camimiz ibadete kapalı. Yeterli cemaat olmadığı için ibadete kapalı tutuyoruz. Ancak bayram, kandil ve özel zamanlarda camimiz ibadete açılıyor" dedi.
Özellikle hafta sonları Gürle’nin özellikle çok sayıda yerli turist ağırladığını da belirten  Uzun, ziyaretçiler olduğu zaman camimizi kendim açıp vatandaşlarımızı gezdiriyorum. Cami, Orhan Bey zamanında, Bursa’daki Ulucami’den tam 70 yıl önce inşa edilmiş bir cami. Gürle, Bursa’nın Cumalıkızık’ından da fazla özelliklere sahiptir. Tarihi hamam da Orhan Bey zamanında inşa edilmiştir. Biz hem cami hem hamam hem tarihi çeşmeleri hem de tarihi evleriyle Gürle’nin turizme kazandırılmasını istiyoruz"  diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
17°
sisli
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:20
Güneş 06:45
Öğle 12:24
İkindi 15:23
Akşam 17:54
Yatsı 19:13