banner1518

banner1577

banner1575

banner1499

banner1496

banner1534

banner1581

Gebelik döneminde depresyona dikkat!

Depresyon kişinin ruh haline doğrudan etki edebilir. Cinsiyet ve yaş ayrımı olmadan herkeste görülebilecek depresyon özellikle hamilelerde daha yaygındır.

Genel 06.02.2021, 21:46 06.02.2021, 22:04
100
Gebelik döneminde depresyona dikkat!

Gebelik döneminde depresyona dikkat Depresyon kişinin ruh haline doğrudan etki edebilir. Cinsiyet ve yaş ayrımı olmadan herkeste görülebilecek depresyon özellikle hamilelerde daha yaygındır.

Hamilelik döneminde ve hamilelik sonrası depresyon bu süreçte sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Çözüm bulunmadığı takdirde bu durum diğer gebeliklerde de devam edebilir.

Hamilelikte Depresyon

Hamilelikte ruhsal sıkıntılar genel olarak normal olarak kabul edilir. Bunun ana kaynağı ise bu dönemde anne adayının hormonlarının değişmeye başlamasıdır. Alınganlık, ağlama krizleri, üzüntü gibi durumlar hamilelik döneminde sıklıkla ortaya çıkabilir. Ayrıca bunlara ek olarak yemek yemeden kaçınmak veya aşırı yemek yeme hali gibi durumlar bulunuyorsa depresyondan şüphelenmek doğru olacaktır.

Hamilelik Döneminde Ortaya Çıkan Depresyon Neden Olur?

Gebelikte depresyon annelerin yüzde 15'ini etkiliyor. Depresyonun ortaya çıkış nedeni farklı olabilir. Annenin hamilelik döneminde veya öncesinde yaşamış olduğu psikolojik sorunlar, geçmişte yaşanan ailesel sorunlar, maddi sıkıntılar, vitamin eksiklikleri, bebekte sağlık sorunlarının olması vs. gibi durumlar hamilelikte depresyonun başlıca nedenleri arasında bulunur. Gebelikte depresyon tehlikeli durumda olsun veya olmasın mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir sorundur. Bu sorunu görmezden gelmek hem bebeği hem de anneyi riske atar. Hamilelik döneminde geçirilen depresyon lohusa dönemine de doğrudan etki eder. Hamilelikte doktor tedavisi sırasında vitamin eksikliği, tiroid gibi sorunların olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Daha sonrasında ise mutlaka bir psikologtan yardım alınması gerekiyor.

Hamilelik Sırasında Depresyon Bebek İçin Zararlı mı?

Tedavi edilmemiş depresyon bebek ve anne için tehlikeli hale gelebilir. Depresyon tedavi edilmezse yetersiz besin alımı, yetersiz sıvı alımı, içki ve sigara kullanımı gibi çeşitli risklerin meydana gelişi kaçınılmaz olabilir. Bunların sonucunda düşük doğum kilosu, erken doğum gibi çeşitli risklerin görülme ihtimali artacaktır. Bu nedenle gebelik döneminde depresyon zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlıktır. Öncelikli olarak ilaç tedavisi yerine grup terapisi gibi yöntemler tercih edilmelidir. Eğer depresyon şiddetliyse bu durumda ilaç tedavisi gündeme getirilebilir. Ancak hamilelikte depresyon tedavisi sırasında öncelik psikoterapi gerekli görüldüğü halde ise ilaç tedavisi olmaktadır.

Yorumlar (0)