banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Garanti Bankası'ndan "1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı"

banner1357

- Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Başer: - "1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı, geleceğin ödeme sistemi teknolojisi olan blokchain ile ilgili çok önemli bir toplantı olarak değerlendiriyoruz. Bu teknolojinin yasal düzenlemeleri, güvenliği, yarattığı fırsatlar ve tehditlerin tartışıldığı çalıştayda, yerli ve yabancı uzmanlarla bir araya gelmekten mutluluk duyduk"

Genel 05.04.2018, 14:21
Garanti Bankası'ndan
banner1353
banner1375

İSTANBUL (AA) - "1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı", Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, blokzincir teknolojisi hakkında güncel bilgiler paylaşılan "1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı", TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından banka, sponsorluğunda düzenlendi.

Türkiye'nin blokzincir konusundaki stratejilerine yön veren çalıştaya, akademisyenler, finans sektöründen yerli ve yabancı konuşmacılar katıldı.

2 gün süren çalıştayda "Ekonomide ve Finansta Blokzincirin Potansiyel Etkileri", "Borsaların Perspektifinden Ülkemizde Kripto Paraların Dünü, Bugünü ve Yarını" ile "Regülasyonlar ve Yasal Düzenlemeler" panelleri gerçekleştirildi. Ayrıca uzmanların katılımıyla blokzincir teknolojisi ve uygulamalarına ilişkin çeşitli bildiriler yayınlandı.


- "Türkiye'nin blokzincir stratejilerine katkı sağlıyoruz"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, çalıştayın önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"1. Ulusal Blokzincir Çalıştayı, geleceğin ödeme sistemi teknolojisi olan blokchain ile ilgili çok önemli bir toplantı olarak değerlendiriyoruz. Bu teknolojinin yasal düzenlemeleri, güvenliği, yarattığı fırsatlar ve tehditlerin tartışıldığı çalıştayda, yerli ve yabancı uzmanlarla bir araya gelmekten mutluluk duyduk. Blockchain teknolojisinin en iyi bankacılık uygulamalarından biri bünyesinde bulunduğumuz BBVA tarafından hayata geçirildi. BBVA, Wave iş birliği ile blockchain teknolojisini kullanarak hayata geçirdiği yeni hizmet modeli sayesinde Avrupa ile Latin Amerika arasında gerçekleşen ithalat-ihracat işlemlerinde 10 güne kadar uzayan işlem süresini 2,5 saate düşürdü."

Başer, aynı zamanda BBVA'nın, uluslararası para transferi konusunda Ripple ile yaptığı iş birliğiyle gerçek hayattaki uygulamasını da tamamladığını dile getirerek, "İspanya ve Meksika arasında gerçek para ile yapılan para transferi birkaç saniye içerisinde gerçekleşti. Garanti Bankası olarak bu alandaki gelişmeleri, olası ölçekli olarak kullanılabilecek ve değer yaratacak uygulamaları yakından takip ediyor, Türkiye'nin blokzincir konusundaki stratejilerine katkı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 21 Şubat 2020
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:53
İkindi 15:52
Akşam 18:23
Yatsı 19:42