banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Fındık üreticisine "Fındık kurdu" uyarısı

banner1357

GİRESUN (AA) - Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, üreticilere Fındık kurdu zararlısına karşı zirai mücadele yapılması uyarısı yaptı. Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, fındık üretiminde, Fındık kurdu zararlısına...

Genel 03.05.2018, 12:21
Fındık üreticisine
banner1353
banner1375

GİRESUN (AA) - Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, üreticilere Fındık kurdu zararlısına karşı zirai mücadele yapılması uyarısı yaptı.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, fındık üretiminde, Fındık kurdu zararlısına karşı mücadelede döneminin yaklaştığı belirtildi.

Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol etmeleri ve fındıkların yüzde 50’sinin mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlanması istenilen açıklamada,şunlar kaydedildi:

"Giresun ilimizde ilaçlı mücadeleye bu sene sahil kolda 5 Mayıs, orta kolda 9 Mayıs, yüksek kolda ise 13 Mayıs’ta başlanmalı ve mücadele en geç 10 gün içerisinde bitirilmelidir. İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan ilaçlama ile yaprak bitleri de kontrol altına alınmaktadır."

Açıklamada, mücadelede tavsiye edilmeyen bitki koruma ürünü kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin bitki koruma ürünüyle karıştırılmadan önce etiket bilgilerindeki durumu değerlendirilerek ona göre uygulama yapılması tavsiye edilerek, "Kullanılacak bitki koruma ürünleri, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan satış bayisinden alınarak, bitki koruma ürünleri uygulama belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır. Üreticilerimiz konu hakkında daha geniş bilgi almak için il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edebilirler." ifadelerine yer verildi.


Yorumlar (0)