banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Eyüpsultan doğal afetlere karşı hazır

banner1357

Eyüpsultan Belediyesinin, olası doğal afetlere karşı sürdürdüğü hazırlık çalışmaları devam ediyor. İlçede deprem konteynerlerinin bakımları yapılırken arama kurtarma ekiplerinin de eğitimleri sürüyor.

Genel 27.12.2018, 14:01
Eyüpsultan doğal afetlere karşı hazır
banner1353
banner1375

Eyüpsultan Belediyesinin, olası doğal afetlere karşı sürdürdüğü hazırlık çalışmaları devam ediyor. İlçede deprem konteynerlerinin bakımları yapılırken arama kurtarma ekiplerinin de eğitimleri sürüyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın üzerinde hassasiyetle durduğu konu ile ilgili olarak Eyüpsultan Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü bünyesinde kurulan Eyüp Sultan Afet Yönetim Birimi (ESAY) bu süre zarfında büyük bir titizlikle çalışmalar gerçekleştirdi. Çalışmalarda tüm detaylar ele alınarak doğal afetler sırasında ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili senaryolar hazırlandı, planlar ve organizasyon oluşturuldu.

Toplanma alanları ve geçici barınma merkezleri belirlendi

Bu çalışmaların yanı sıra ilçede Afet Sonrası Toplanma Alanları ve Acil Toplanma Alanları belirlendi.

Deprem gibi olası bir afette vatandaşların toplanmaları için belirlenen 80 alana toplanma alanı levhaları konuldu. Ayrıca, deprem sırasında ve sonrasında yapılacakların anlatıldığı 40 adet bilgilendirme panosu hazırlandı.

Bu bilgilendirme panoları da ilçede bulunan muhtarlık binalarına ve acil toplanma alanlarına asılırken doğal afet sonrası vatandaşların kullanımı için geçici barınma merkezleri de belirlendi.

Deprem konteynerlerinin bakımları yapılıyor

İlçede farklı noktalara AFAD ve Eyüpsultan Belediyesi işbirliğiyle, yaşanabilecek herhangi bir doğal afet sonrası ihtiyaç duyulacak malzemeleri barındıran 16 adet AFİS deprem konteyneri konuldu. Konteynerlerin içerisinde acil müdahalelerde kullanılacak aletler, ilk yardım çantası, radyo ve el telsizi gibi 65 kalem malzeme bulunuyor.

Arama kurtarma ekibi eğitimlerini sürdürüyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından hayata geçirilen ESAY tarafından 22 kişiden oluşan Arama Kurtarma Ekibi oluşturuldu. Ekip düzenli olarak eğitim alıyor ve periyodik olarak tatbikat faaliyeti gerçekleştiriyor.

Ekip tatbikatlarda; ilk yardım, arama kurtarma, su tahliye, çadır kurma, kentsel arama kurtarma malzemelerinin tanıtımı ve kullanımı, enkaz altı arama, yangın söndürme gibi konularda eğitimler alıyor.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46