banner1571

banner1567

banner1575

banner1499

banner1496

banner1324

Erdoğan'dan flaş çağrı! Altın ve döviz...

Milyonları ilgilendiren altın ve döviz ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Altın Varlık Barışı açıklaması geldi.

Genel 27.11.2020, 11:24 27.11.2020, 11:37
842
Erdoğan'dan flaş çağrı! Altın ve döviz...

Milyonları ilgilendiren altın ve döviz ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Altın Varlık Barışı açıklaması geldi.

Altıncı Varlık Barışı’yla, yurt dışı döviz ve altın gibi varlıkların bir kez daha Türkiye’ye getirilmesi sağlanacak. Yeni Varlık Barışı’yla, yurt dışından getirilen varlıklar için daha önce kademeli olarak düşürülen vergi oranı bu kez sıfırlanacak ve Varlık Barışı’ndan yararlananlar herhangi bir şekilde vergi ödemeyecek. Sisteme giren her türlü yerli ve yabancı kaynağın vergi ve takipten muaf olacağı uygulamayla, büyük miktarda kaynağın kayıt altına alınması ve yurda döviz girişi sağlanması planlanıyor.

DAHA ÖNCE KAÇ VARLIK BARIŞI YASALAŞTI?

Daha önce 5 Varlık Barışı uygulaması yasalaştı. Varlık Barışı, ilk kez 2008’de uygulandı. Yurt içi varlıklar için yüzde 5, yurt dışı varlıklar için yüzde 2 vergi alınan yasayla 26.9 milyar lirası yurt dışından, 20.3 milyar lirası yurt içinden olmak üzere toplam 47 milyar 302 milyon liralık kaynak sisteme sokuldu. 2013’teki ikinci Varlık Barışı’nda, 69.8 milyar liralık beyana karşılık 10.5 milyar liralık kaynak getirilirken, 209 milyon lira vergi tahsilatı yapıldı. 2016, 2018 ve 2019’da da Varlık Barışı uygulamaları yürürlüğe konuldu. Son olarak Varlık Barışı’nda sisteme sokulan tutar 17 milyar lira olurken, yüzde 1 vergi kesintisi ile yaklaşık 170 milyon liralık vergi tahsilatı yapıldı.

HANGİ VARLIK BARIŞI KAPSAMINDA?

Yeni Varlık Barışı kapsamında, 30 Haziran 2021’e kadar yurtiçi veya dışından para, döviz, altın ve diğer sermaye araçları kayda geçirilebilecek.

VERGİ ORANI NE KADAR OLACAK?

Varlıklarını yurda getirip sisteme sokanlar, gelir veya kurumlar vergisi ödemeyecek, şirketler tarafından ortaklara dağıtılması durumunda stopaj kesilmeyecek.

PARA İNCELENECEK Mİ?

Varlık Barışı’ndan yararlananlar hakkında, getirdikleri kaynak üzerinden vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak. Varlıkların Türkiye’ye getirilebilmesi için vergi mükellefi veya Türk vatandaşı olma zorunluluğu olmayacak.

PARA NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Yurt dışından getirilerek bildirilen varlıklar, serbestçe kullanılabilecek. Bildirimde bulunan mükellefler, bu varlıklarıyla yatırım yapabilecekleri gibi, bunları sermaye olarak da kullanabilecek.

BORÇ ÖDEMEDE KULLANILABİLECEK Mİ?

Yurt dışındaki varlıklar, yine yurt dışında bulunan bankalardan kullanılan kredilerin kapatılmasında kullanılabilecek. Bu tip ödemelerde, paranın Türkiye’ye getirilme şartı aranmayaca.

NE KADAR SÜRE?

Yurt dışından getirilecek varlıklar, TL değeri üzerinden 30 Haziran 2021’e kadar bankalara veya aracı kurumlara bildirilecek. Bildirilen varlıkların 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi şartı aranacak.

PARA NASIL GETİRİLECEK

Varlıkların Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi veya fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi halinde, ülkeye getirilme şartı sağlanmış olacak.

UZATMA OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı, yasada yer alan süreleri, 6 ayı geçmeyen süreler halinde 1 yıla kadar uzatmaya yetkili. Bu konudaki uygulama usul ve esasları ise Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemeye yetkili olacak.

YURTİÇİNDEKİ HANGİ VARLIKLAR SİSTEME GİRECEK?

Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin döviz, TL, altın, taşınmaz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları kayda girecek. Söz konusu varlıklar için vergi dairesine bildirimde bulunulacak. Bildirilen varlıklar, 30 Haziran 2021’e kadar, dönem kazancının tespitinde dikkate alınmaksızın kanuni defterlere kaydedilecek.
 

Yorumlar (0)