banner1571

banner1577

banner1526

banner1345

banner1525

banner1534

banner1581

En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

Diğer gıdalara nazaran daha cezbedici görünse de bazı gıdalar en fazla kilo aldıran yiyecekler arasında bulunduğundan dolayı sınırlı şekilde tüketimi tavsiye edilir.

Genel 12.02.2021, 23:37
255
En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

Diğer gıdalara nazaran daha cezbedici görünse de bazı gıdalar en fazla kilo aldıran yiyecekler arasında bulunduğundan dolayı sınırlı şekilde tüketimi tavsiye edilir.

İşte kilo kontrolü noktasında kaçınmanız gereken en çok kilo aldıran gıdalar:

Kırmızı Et

Kırmızı et kilo almayı düşünenler için iyi bir protein kaynağı olarak ön plana çıkıyor. Haftada bir veya iki kez kırmızı etin yenmesi kas kütlesinde artışların yaşanmasına neden olabilir. Özellikle aşırı şekilde kırmızı et tüketimi kalori aldırma imkan tanıdığından dolayı diyette olanların dikkatli tüketmesi gereken gıdalardan biri olarak bilinir.

Fıstık Ezmesi

Kilo aldıran besinler arasında bulunan fıstık ezmesinin bir yemek kaşığında yaklaşık olarak 100 kalori vardır. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından son derece faydalı olan fıstık ezmesinin daha çok kilo almak isteyenler tarafından tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kuru Yemişler

Kilo aldırıcı sağlıklı atıştırmalık türlerinden biri olan kuru yemişler ara öğünlerde tüketilebilir. Fındık, fıstık, ceviz, kayısı gibi kuru yemişlerin ara öğünlerde tüketilmesi halinde bir süre tok tutması mümkün olsa da günlük kalori alımını sınırlandırmak isteyenler için uygun değildir.

Kısa Sürede Kilo Aldıran Yiyecekler

  • Tatlılar, pizza, patates kızartması, fast food ürünleri
  • Makarnayı tek başına tüketmekte herhangi bir sorun bulunmazken, makarnayı sos, ketçap, mayonez ile tüketmek yüksek oranda kalori alımına neden oluyor. Bu nedenle makarna tüketiminde öncelikli olarak ne ile tüketildiğinde dikkat edilmesi faydalı olacaktır.
  • Kızarmış yiyecekler kısa sürede kilo aldırması bakımından riskli grup içinde bulunuyor. Bu bakımdan kızarmış yiyeceklerin aksine buharda veya fırında pişirilmiş yiyeceklerin tercih edilmesi daha mantıklıdır. Kızarmış yiyecekler yüksek oranda yağ emdiğinden dolayı yiyeceklerin kalorisinin artmasına neden olur.
  • Şeker ve un içeren gıda türleri, ayrıca beyaz çikolatada yoğun bir miktarda şeker bulunduğundan dolayı kilo aldırmaya müsait gıdalardan biri olarak bilinir.
  • Ayrıca işlenmiş hazır gıdalar kilo aldıran gıdalar arasında bulunduğundan dolayı diyet yapanların kaçınması gerekenler arasında bulunur. Kolay kilo kontrolü için bunların tüketimine bir süre ara vermek iyi bir seçim olacaktır.
Yorumlar (0)