banner595

(Ek bilgilerle Yeniden) - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram namazı sonrası açıklamalar

      Arzu KAYA- Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL, ()  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI) PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür, bize göre. Ve Amerika, bu işte şu anda bedel...

(Ek bilgilerle Yeniden) - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram namazı sonrası açıklamalar

      Arzu KAYA- Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL, ()  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI) PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür, bize göre. Ve Amerika, bu işte şu anda bedel...

24 Eylül 2015 Perşembe 11:12
(Ek bilgilerle Yeniden)  - Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram namazı sonrası açıklamalar

 

 

 

Arzu KAYA- Yaşar KAÇMAZ/İSTANBUL, ()  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "(ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI) PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür, bize göre. Ve Amerika, bu işte şu anda bedel ödemiyor, bedel ödeyen biziz ve PYD'nin yaptıklarını da YPG'nin yaptıklarını da bilen de biziz" dedi. Erdoğan, "Dolayısıyla bu yanlış bakışı, yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Biz, DAİŞ'i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD'yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK yine aynı şekilde..." diye konuştu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayram namazını Emirgan Camii'nde kıldı. Erdoğan'a, oğlu Bilal Erdoğan ve torunları ile İçişleri Bakanı Selami Altınok, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu da eşlik etti.

"GÜVEN VE İSTİKRARI SAĞLAYACAK BİR KARAR..."

 Bayram namazı çıkışı açıklama yapan Erdoğan, tüm İslam dünyasının kurban bayramını tebrik ettiğini belirterek, "Her bayram bir diriliştir. Bu Kurban Bayramı'na çok sıkıntılı bir süreçte girmiş bulunuyoruz. Bu sıkıntılı sürecin ardından da malum 1 Kasım'da Türkiye bir genel seçim yaşayacak. Bu bir tekrar seçimdir, bir erken seçimdir ve bu seçimde milletimiz ferasetini ortaya koymak suretiyle inşallah bu sıkıntıları aşacak, güven ve istikrarı sağlayacak bir adımın kararını verir diye düşünüyorum ve milletimin tekrar bu dini bayramını, Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum" dedi.

 "DİKTATÖRÜ KABUL ETMELERİ MÜMKÜN DEĞİL"

 Dün gerçekleştirmiş olduğu Rusya ziyaretine ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Sayın Abbas ile görüşmemiz oldu. Mescid-i Aksa'da olan olayları değerlendirdik. Ardından da Putin'le dar kapsamlı bir görüşme yaptık. Akabinde bir çalışma yemeğimiz oldu. Bu çalışma yemeğinde de Rusya-Türkiye ilişkilerini görüştük. Rusya'nın henüz Suriye'ye bakışında doğrusu bir netlik göremedim. Ancak şu konuda en azından dışişleri bakanlarımızın yeni bir çalışma başlatmalarını orada bir sürece bağladık. Önümüzde BM Genel Kurulu var. BM Genel Kurulu'nda Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Türkiye Dışişleri Bakanları olarak üçlü, bu konuda çalışma yapsınlar diye aramızda bir karara vardık. Burada alınacak neticeye göre de bu sürece, kabul etmeleri halinde Suudi Arabistan ve İran'ı katmak, 5'li olarak bu çalışmaları sürdürelim. Akabinde buna Avrupa Birliği, Ürdün, Katar, bu ülkelerin de katılmasıyla bu bölgedeki gelişmeleri bir yere taşıyalım. Burada Esed'siz bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir ama asıl olması gereken muhalefetin, bir defa Esed'le zaten bir Suriye geleceğini kimse görmüyor. 300-350 bin vatandaşın ölümüne neden olan bir kişiyi, bir diktatörü kabul etmeleri mümkün değil. Bizim de görüştüğümüz tüm Suriyelilerden aldığımız intiba budur" diye konuştu.

 "SURİYE'DEKİ TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNUYORUZ"

 "Rusya'nın İran'la birlikte Suriye'ye vermiş olduğu destekler artık zaten gizli değil. Bunu kendileri de ifade ediyorlar" diye konuşmasını sürdüren Erdoğan, "Temenni ederiz ki Rusya, bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini bir dayanışma içerisinde yerine getirmek suretiyle, ben dün kendilerine de ifade ettim. Esed burada bir butik Suriye kurmak istiyor. Bu butik Suriye nedir? Butik Suriye, Şam'dan başlayıp Hama, Humus ve Lazkiye'yi kapsayan ki bu da Suriye'nin yüzde 15'ine tekabül eden bir bölgedir. Bu bölgede kendine ait, arkasında belli egemen güçlerin hakim olduğu, destek verdiği bir devlet kurabilmek, bu da tabii Akdeniz'e açılan bir yapı olması hasebiyle böyle bir yapıyı kurmak, derdi bu. Buna ülkedeki güçler ne kadar müsaade edecekler? Şuanda DAİŞ'in işgal ettiği alanlar yüzde 30 35. Biz Suriye'de toprak bütünlüğünü savunuyoruz" dedi.

 "GÜVENLİ BÖLGEYİ İSTİYORUZ"

 "Suriye halkının terör örgütlerinden arındırılmış bir yapıya kavuşmasını arzu ediyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama burada şöyle bir adım bizim en önemli talebimizdir. O da bir güvenli bölgeyi özellikle istiyoruz. Güvenli bölgedeki hedefimiz nedir? Türkiye'de şu anda 2 milyona yaklaşan bir Suriyeli mülteci var. Bu insanların ülkelerine dönme talebi var. Dolayısıyla Türkiye sınırında Suriye tarafında onlar için oluşturulacak bir güvenli bölgede, bunu birçok dost ülkelerle de konuştuk, oraya onların dönmesi, bir yerleşim planıyla oraya yerleştirilmesi, inanıyorum ki bölgede çok daha farklı bir havanın oluşmasına da vesile olacaktır. Bunları da dün yine aynı şekilde Sayın Putin ile paylaştık" şeklinde konuştu.

 "SADECE TÜRKİYE'NİN DEĞİL TÜM DÜNYANIN SORUNU"

 Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde mültecilere ilişkin Türkiye'ye 1 milyar Euro yardım verilmesinin kararlaştırıldığı konusundaki sorulan soruya Erdoğan, "Bu çıkan karar ne kadar zamanda uygulamaya girer bilemiyorum. Bizim şu anda biliyorsunuz 7,5 milyar dolara ulaştı ve bize gelen yardım ise 420 milyon dolar civarındadır. Böyle bir kararın alınmış olması isabetlidir. Çünkü aslında bu Avrupa Birliği'nin bugüne kadar atmış veya atacak olduğu bir adımdı. Sadece Türkiye'nin sorunu değil bu sorun, tüm dünyanın sorunu. Şu anda bazı olumlu adımlar atılıyor ama bunun icrası bizim için çok çok önemli. İcrayı gördüğümüz anda biz de tabii bundan Türkiye olarak memnun oluruz. Bu süreci bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

 "FARKLI ÜLKELERİN YAPTIĞI ZULMÜ YAPMAK İSTEMİYORUZ"

 Edirne'de Avrupa ülkelerine geçmek için bekleyen sığınmacılara ilişkin de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuya ilişkin vali ile de görüştüğünü belirterek, "Bu konuyla ilgili olarak da bizler yani uluslararası gerek göç, gerekse mülteci sorunlarını değerlendirmek suretiyle adımlarımızı atıyoruz. Ama farklı ülkelerin yaptığı zulmü de yapmak istemiyoruz. Onları insani bir yaklaşım içerisinde değerlendirmek suretiyle ya kendi ülkelerine tekrar geri göndermek veyahut da belli bir süre buralarda misafir etme gibi adımları atmış durumdayız" dedi.

 "SANDIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ FARKLI İLLERDEN DE GELEBİLİR"

 Cizre'de İlçe Seçim Kurulu'nun bazı mahallelerde seçim sandıklarının taşınması kararının seçim güvenliği açısından bu durumu nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya Erdoğan, "Ama orada taşımalı sistemle bunu karıştırmayalım. Yani birleştirme, sandıkların birleştirilmesi diye bir karar almış durumdalar. Ki bu bir yerde seçim güvenliğini sağlayabilmeye yönelik bir adımdır. Bu farklı ilçe ve illerden de gelebilir" diye konuştu.

 "AMERİKA, BU İŞTE ŞU ANDA BEDEL ÖDEMİYOR"

 ABD'nin YPG'yi terör örgütü olarak görmediği yönündeki ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yanlış buluyorum. Bunu baştan beri söylüyorum. PYD ve YPG, bunların hepsi terör örgütüdür bize göre. Amerika tabi bu işte şu anda bedel ödemiyor. Bedel ödeyen biziz ve PYD'nin, YPG'nin yaptıklarını bilen de biziz. Dolayısıyla bu yanlış bakışı, yanlış değerlendirmeyi herhalde tekrar değerlendireceklerdir diye düşünüyorum. Biz, DAİŞ'i de terör örgütü olarak görüyoruz, PYD'yi ve onun yanındaki bu tür kuruluşları, PKK yine aynı şekilde. Bunları da biz terör örgütü olarak görüyoruz. Zaten, Avrupa Birliği de PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiştir, ilan etmiştir. Tüm bunlara karşı tabii Amerika'nın çok daha farklı yaklaşması ve bir model ortak olarak Türkiye'nin bu yaklaşımını bir kenara koyması düşünülemez. Ama bu tür yaklaşımlar olduğu zaman bunlar bizi ciddi manada tabii üzmektedir. Çünkü bunlar yanlış bir yaklaşım. Biz bu terör örgütlerinin elinde onların silahlarını gördüğümüz zaman ciddi manada rahatsız oluyoruz. Biz aynı zamanda NATO'da beraberiz. Orada da stratejik ortaklığımız var. Bunları şöyle bir değerlendirmeye aldığımız zaman bu atılan adımlar hakikaten üzücü. Öyle zannediyorum ki Sayın Başbakan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Obama ve diğer bu tür ortaklarla görüşmeleri olacak. Orada bunları da zaten birebir işleyeceklerdir" dedi.

 (FOTOĞRAF) 


Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801