banner595

Eğitim Bir-sen’den Dershanelerin Kapatılmasıyla İlgili Açıklama

ANKARA (İHA) – Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkında verdiği kararla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Bir Sen gerekçeli kararın bir an önce açıklanması gerektiğini bildirdi.Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkında verdiği...

Eğitim Bir-sen’den Dershanelerin Kapatılmasıyla İlgili Açıklama

ANKARA (İHA) – Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkında verdiği kararla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Bir Sen gerekçeli kararın bir an önce açıklanması gerektiğini bildirdi.Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkında verdiği...

15 Temmuz 2015 Çarşamba 12:38
Eğitim Bir-sen’den Dershanelerin Kapatılmasıyla İlgili Açıklama
ANKARA (İHA) – Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkında verdiği kararla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Bir Sen gerekçeli kararın bir an önce açıklanması gerektiğini bildirdi.
Anayasa Mahkemesi’nin dershaneler hakkında verdiği kararla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim Bir Sen, "Her ne kadar resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Anayasa Mahkemesinin, resmi bir açıklama yapılmadığı için maddelerin tamamen mi kısmen mi iptal edildiğine dair henüz bir veri mevcut değildir" denilen açıklamada, iptal kararı da kararının gerekçesi de henüz açıklanmadığı için bu durumda yapılacak açıklamaların, katkıdan çok sansasyon, spekülasyon ve manipülasyon malzemesi yapılabileceğini bildirdi.
Basın yayın organlarındaki haberlerde yer alan kısıtlı bilgilerden hareketle iptalin gerekçesinin, “dershanelerin dönüşümüne ilişkin yasal düzenlemenin”, ölçülülük ilkesine aykırılık, eğitim ve öğrenim hakkı, çalışma ve özel teşebbüs kurma hürriyeti maddelerine aykırılık görüldüğü ifade edilerek açıklamada şunlara yer verildi:
"Eğitim-Bir-Sen olarak iptale konu 6528 sayılı Kanununun müzakere süreçlerinde; dershanelerin kapatılmasından ziyade kapanmasının hedeflenmesinin daha uygun olacağını, kapatmanın bu kurumların seçme sınavlarına hazırlama dışındaki fonksiyonlarını göz ardı ettiğinden geride telafisi zor boşluklar bırakabileceğini, sınav odaklı sistemin Türkiye için adalet duygusu, eşit vatandaşlık ve sosyal hareketlilik konularında sağladığı fayda nedeniyle bir süre daha devamının bir zorunluluk olduğunu, dershanelerin, okullarda oluşan program sorunları ve atalet nedeniyle alternatif eğitim kurumları ve bir tampon kurum haline geldiğini, dershanelerin kapatılması veya sistem dışına çıkarılarak yokmuş kabul edilmeleri yerine özellikle dezavantajlı gruplar için sorumluluk yüklenecek ve kendilerinden bu anlamda hizmet alınan ve bunlar için başarı kriterine uymaları beklenen kurumlara dönüşümlerinin sağlanması gerektiğini ifade etmiştik. Gelinen noktada Anayasa Mahkemesinin iptal kararının gerekçesinin anayasanın 42. ve 48 inci maddelerine aykırılık olarak tespiti karşısında yeni bir kanuni düzenlemeyle dershanelerin kapatılmasının mümkün olamayacağı açığa çıkmış durumdadır."
Açıklamada AYM’nin kararından sonra dershanelerin kapatılma sürecinin devamı artık mümkün olmadığını belirtilerek şöyle bildirildi:
"Bu itibarla bundan sonra yapılması gereken ilk iş; sorun alanı olarak görülen dershanelerin kanun zoruyla kapatılması yerine seçme ve eleme sınavına dayalı kademeler arası geçiş sürecinden öğrenci ve öğretmen odaklı, öğrencinin sınav sonucu yerine okuldaki tüm faaliyetlerinin değerlendirilmesine dayalı bir eğitim reformu için tüm tarafların çaba göstermesi olmalıdır. AYM kararından sonra unutulmaması gereken bir husus Anayasanın 153 üncü maddesi gereği Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geriye yürümezliği ilkesidir. Diğer bir ifadeyle iptal kararı sonrası, iptale konu yasal düzenleme öncesi hukuki duruma geri dönülmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı şekilde kanuna göre tesis edilen idari işlemler, yeni bir düzenleme yapılıncaya değin geçerliliğini koruyacaktır. Bu çerçevede kapatılma ve dönüştürülme işlemi gerçekleşmemiş dershanelerin, (iptale konu yasal düzenleme çerçevesinde) iptal öncesi hukuki durumlarına dönmeleri mümkün değildir. Yani dershanelere kurum açma izni verilmesi, dershanelerin nakli, devri, personel çalıştırılması, bu kurumların eğitim-öğretim, yönetim, denetim ve gözetimi, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanun kapsamında kamu tarafından gerçekleştirilemeyecek; bunun için dershanelerin Özel Öğretim Kurumları Kanununa yeniden dahil edilmesi gerekecektir. Bizce hükümetin öncelikli tasarrufu bu yönde olmalıdır. Zira yasal düzenleme yapılmaksızın konunun sürüncemede bırakılması denetimsiz ve kontrolsüz bir dershaneciliğin yaygınlaşmasına, bu ise toplumun geniş bir kesiminde kuvvetle muhtemel mağduriyetler yaşanmasına sebebiyet verecektir."
İptal kararına ilişkin haberlerde, Mahkemenin kanunun, dershane öğretmenlerinin KPSS puanı aranmaksızın Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrolarına atanmasını içeren maddelerini de iptal ettiği ifade edildiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:
“Eğitim Bir Sen olarak kanun tasarısının açıklandığı süreçte atama bekleyen üç yüz bine yakın öğretmenin olduğu bir ortamda KPSS ve alan sınavı şartı aranmaksızın Bakanlığa ayrılmış öğretmen kadrolarına, dershane öğretmenlerinin atanmasının, atama bekleyen öğretmenlerin haklarının ihlali teşkil edeceğini ifade etmiştik. Gelinen noktada iptal kararı sonrası, dershane öğretmenlerinin Bakanlık öğretmen kadrolarına atanması sürecinin iptal kararından etkileneceği açıktır. Anayasa Mahkemesi, söz konusu kararın sonuçlarını göz önüne alarak gerekçeli kararını ivedilikle Resmi Gazetede yayımlamalıdır. Eğitim-öğretim dönemi Bakanlık açısından ağustos ayından sonra başladığından Bakanlık hızla mini bir milli eğitim şurası düzenleyerek, konunun tarafları ve eğitimin paydaşlarıyla birlikte iptal sonrası ortaya çıkan durumu çok boyutlu masaya yatırmalı; buradan çıkan sonuçların hukuki düzenlemelerde ele alınmasını sağlamalıdır. Gerekçeli karar açıklanmaksızın yasama tasarrufu bir anlam ifade etmeyecektir. Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının yayımlanmasını müteakiben ortaya çıkan hukuki boşluğu giderecek düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Dershanelerin kanun gücüyle kapatılması süreci iptal kararıyla birlikte sona ermiştir. Ancak dershanelerin kapanması yönündeki kamu iradesi ve eğitim alanıyla ilgili çalışmalar yürüten kişi ve kurumların beklentisi devam etmektedir. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı çocuklarımızın ve gençlerimizin sınav temelli eğitim sistemi ve süreçlerinden kurtarılmasına ilişkin çalışmaları yasaklamıyor. Bu noktada başta Bakanlık olmak üzere bütün taraflar kabul edilmiş metoduyla “at yarışı hipodrom”una dönen dershanelerin çocuklarımızın, gençlerimizin, ailelerimizin ve geleceğimizin vizyonundan çıkması için çözüm odaklı ve ortak akılla proje ve uygulama önerisi geliştirmeye devam etmelidir. Sistemin dershanelere yönelik ilgiyi ve talebi azaltmasının ön şartı, okulların imkanlarının arttırılması ve öğretmenlerin mesleki memnuniyet düzeyinin yükseltilmesidir. Okulun hayatın içine çekilmesi, günlük hayat içinde çocukların okulla daha fazla ilişki kurabilecekleri imkan, fırsat tesis ve tekliflerin okullarda bulunması gerekir."

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801