banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Edirne’de Asistan Hekimler, Çalişma Sistemlerini Protesto Etti

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli asistan hekimler, çalışma şartlarını protesto etti.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi giriş salonunda bir araya gelen asistan hekimler, olumsuz çalışma şartlarını protesto...

SON DAKİKA 07.01.2015, 18:52
Edirne’de Asistan Hekimler, Çalişma Sistemlerini Protesto Etti
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli asistan hekimler, çalışma şartlarını protesto etti.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi giriş salonunda bir araya gelen asistan hekimler, olumsuz çalışma şartlarını protesto etti. Asistan hekimler adına basın açıklamasını Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Araştırma Görevlisi Dr. Hacı Mehmet Saygı yaptı. Saygı, “Bizler kutsal bir mesleğin her biri ayrı özellikleri olan farklı kısımlarını hakkı ile öğrenerek insanlığa hizmet amacı ile burada canımızı dişimize takarak, saatlerimizi günlere aktararak, gerektiğinde ailelerimizi geri plana atarak çalışırken artık bize layık görülen bu davranışları kabul etmiyoruz” diyerek çalışma şartlarını protesto etti.
"HEKİMLER ARASINDAKİ USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ ANLAMSIZ BİR HİYERARŞİYE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA"
“Maalesef sadece performans sistemine dayandırılan ve ‘işler yürüsün yeter’ anlayışının hakim olduğu hastanemizde artık biz asistan hekimler olarak polikliniklerde veya kliniklerde sadece "hizmet veren" kimliğini bırakıp "eğitim alan" kimliğine de yakışır şekilde çalışma hakkımızı istiyoruz” diyen Saygı, şunları kaydetti:
“Performans ve sadece işlerin dönmesi anlayışının sonucunda, hekimler arasındaki usta-çırak ilişkisi anlamsız bir hiyerarşiye dönüşmüş, varlığının temel nedeni uzmanlık eğitimi almak olan biz asistan hekimler, bu hiyerarşinin en alt basamağında olup, hizmet üretiminin temel direği haline getirilip, yataklı servislerde olabileceğinden fazla sayıda hasta takip ettiriliyor ve polikliniklerde tek başımıza 40-50 hasta bakmaya zorlanıyoruz.”
Saygı, asistan hekimlere özel olan uzmanlık eğitimi ile ilgili sıkıntılarının bugüne kadar hep geri plana atıldığını dile getirerek, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda asistan hekimler olarak taraflarından belirlenecek bir günde iş bırakma planları olduklarını bildirdi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!