banner1518

banner1585

banner1334

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

E-Devlet Üzerinden SGK E-Haciz Sorgulama

Maaşınıza, tapularınıza ya da banka hesaplarına gelen e-haciz işlemini e-devlet üzerinden sorgulayabilir ve bu haczin ayrıntılarını görebilirsiniz.

Genel 07.02.2021, 11:14 07.02.2021, 11:44
227
E-Devlet Üzerinden SGK E-Haciz Sorgulama

E-devlet üzerinden birçok işlem yapılabildiği gibi SGK e-haciz sorgulaması da yapılabilmektedir. Kişiler, banka hesaplarına eksik ücret ödenmesi, maaş kesintisi yaşaması veya maaşını tam alamaması durumunda mutlaka e-haciz sorgulaması yapmalıdır.

Bu tür kesintileri yaşayan kişiler, e-devlet üzerinden sorgulama yapabilecekleri gibi Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesi üzerinden de sorgulama yapabilirler.

Kişiler e-haciz sorgulaması yaparken, maaşlarına, banka hesaplarına ya da tapularına konulan hacizlerin tamamını kolayca görüntüleyebilirler. E-devlet üzerinden haczi haber alınabilir. Kişiye henüz tebliğ yapılmadan önce sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Banka hesaplarına gelen haczi sorgulamak için yapılması gereken e-devletten sorgulama yapmaktır. PTT şubesinden alabileceğiniz e-devlet şifreniz ile birlikte TC kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapabilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Kişiler aynı zamanda e-imza ile de e-devlete giriş yaparak sorgulama yapabilmektedir.

E-devletten sisteme giriş yaptığınızda Gelir İdaresi Başkanlığının ekranına yönlendirilirsiniz. Eğer adınıza düzenlenmiş olan bir haciz bulunuyorsa haczin detaylarını ekranda bulabilirsiniz. Eğer adınıza düzenlenmiş olan bir haciz bulunmuyorsa, Adınıza düzenlenmiş bir haciz bulunmamaktır yazısı ile ana sayfada karşılaşırsınız.

SGK E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişinin maaşına, banka hesabına ya da tapularına haciz gelmesi mümkündür. E-devlet üzerinden SGK e-haciz sorgulaması yapılırken tüm bunlar için sorgulama yapılabilmektedir. Fakat emekli maaşına haciz gelmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu durum yalnızca kişinin kendi isteğiyle olabilmektedir. Bundan dolayı kişinin emeklilik maaşında kesintiye uğramasının nedeni kesinlikle e-haciz değildir. Bu durumun nedenini e-devlet üzerinden ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Emekli kişinin maaşında kesinti olması durumunda, bu kesintinin nedenini ve ne kadar tuttuğunu e-devlet üzerinden görebilir. Emekli maaşına e-haciz gelmeyeceği gibi kişi Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde maaş haczini görüntüleyebilirler. Fakat kişi eğer devlet memuru olarak emekli olmuşsa, devlete yapılan borçlardan dolayı maaşa haciz gelebilmektedir. E-haciz gelmesi durumunda icra dairesine dilekçe yazarak itiraz edebilirsiniz. Vergi dairesine başvuru yaparak, borcunuzu ödeyerek e-haciz kaldırma işlemini yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)