banner1365

banner1345

Duanın kabul olması için

banner1357

Allah’a hamd ve Resulüne salevatla başlanmayan her önemli işin neticesi hayırlı olmaz.

Genel 31.05.2018, 16:07
Duanın kabul olması için
banner1353
banner1343

Allah’a hamd ve Resulüne salevatla başlanmayan her önemli işin neticesi hayırlı olmaz.

Vehbi Tülek’in, Türkiye Gazetesi’ndeki köşesi şöyle: "Ebû Bekr-i Belhî hazretleri Hanefi fıkıh âlimlerindendir. Afganistan’da Belh şehrinde doğdu. Büyük âlimlerden fıkıh ilmi tahsil ettikten sonra buraya kâdı tayin edildi. 559 [m. 1165]’de vefât etti. Makâmât kitâbı meşhûrdur. Bu kitabında buyuruyor ki:

Kur’ân-ı kerim okuyup (sadakallahül azîm) dedikten sonra, (Sübhane rabbike) âyetini, Fâtiha ve salevât-ı şerifeyi okumalıdır. Hazret-i Ali “radıyallahü anh” diyor ki: Peygamber efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” (Bir meclisin, yani bir dersin, bir kitabın veya Kur’ân-ı kerim okumanın sonunda

“Sübhane rabbike rabbil izzeti amma yasifun” âyetini, sonuna kadar okuyana Kıyamette çok sevab verilir) buyurdu.

Namazlardan ve dualardan sonra Fâtiha okumanın önemi hakkında İslam âlimleri buyuruyorlar ki: Fâtiha sûresi duaların en iyisini bildirmek için nazil oldu. Herkesin birlikte yüksek sesle okumaları yasaktır. İmam, ’Fâtiha’ dediği zaman, herkesin sessizce okumaları iyi olur. Çünkü duaların sonunda hamd etmek müstehabdır. Hamd etmenin en iyisi de, Fâtiha okumaktır. Farzla sünnet arasında okumak ve isteklerine kavuşmak için okumak mekruhtur.

Fâtiha’dan önce salevat-ı şerife de okunmalı. Duaya başlarken ve bitirince salevat okumak duanın kabul olmasına sebep olur. Hadis-i şerifte (Dua ile Allah arasında perde vardır, salevat getirilince perde açılır ve dua kabul olur) buyuruldu.

Bir yere toplanırken, oradan dağılırken, abdest alırken, abdestten sonra, kitap okurken, dînî sohbete ve önemli işlere başlarken salevat okumak müstehabdır. Hadis-i şerifte (Allah’a hamd ve Resulüne salevatla başlanmayan her önemli işin neticesi hayırlı olmaz ve her bereketten mahrum olur) buyuruldu. Duanın başında ve sonunda salevat okumalı, yani Peygamber efendimize dua edilmeli. Allahü teâlâ, salevatı kabul eder. Duanın başı ve sonu kabul olunca ortasının kabul olmaması düşünülemez.

Hamd ve salevat getirmek ise, iki kanat gibidir. Kuş kanatsız uçamadığı gibi, dualar da hamdsiz ve salevatsız yapılırsa, kabul olma ihtimali çok zayıftır. Hamd etmenin en güzeli de Fâtiha okumaktır. Resulullah efendimize okunan dua, yani salevat kabul olacağı için, kabul olmuş iki dua arasında edilen dualar da, kabul olur".
Yorumlar (0)
17°
sisli
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19