banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

 Dikkat! Her an başınıza büyük sorun açabilir...

banner1357

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden muaf, Zorunlu Trafik Sigortası da zorunlu olmayan 50 cc’lik motorlu bisikletler risk oluşturmaya devam ederken, kaza anında da büyük mağduriyetlerin ortaya çıktığı görülüyor.

Genel 18.06.2019, 10:52
 Dikkat! Her an başınıza büyük sorun açabilir...
banner1353
banner1375

Yaz aylarının gelmesiyle motosikletlere olan ilgi artmaya başlarken, motosiklet için gerekli olan şartların tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bulunduğu biliniyor.

YASA DIŞI İŞLEM YAPILIYOR

50 cc motorlu bisikletlerin motorlarına müdahale edilerek 110-125 cc’ye kadar yükseltilebilirken, piston ve motor bloğundaki değişim ile 125 cc’ye ulaşan ve hiçbir yasal zemini bulunmayan motorlu bisikletler karayolunda tehlikeye neden olduğu görülüyor. Böylece düşük hızlarda seyretmek yerine saatte 120-130 kilometre hızlara kadar ulaşabiliyorlar. 

Motoruna müdahale edilmemiş 50 cc motorlu bisikletler aşırı zorlanması halinde 90 kilometre gibi hızlara ulaşabildiği görülüyor

Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu Genel Sekreteri Özkan Kandemir “Ruhsatta yazmayan işlem yasal değildir. Teste tabi tutulduklarında ortaya çıkacaktır. Motor hacminin artırılması yasa dışıdır.” ifadelerini kullandı.

ZORUNLU DEĞİL

L1 sınıfında olması sebebiyle motorlu bisiklet sayılan 50 cc araçlar için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 103’üncü maddesinde “Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir” hükmü mevcut. 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na bakıldığındaysa A.6 maddesindeki ‘Teminat Dışında Kalan Haller’de (I) fıkrasında “Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar” hükmü bulunuyor. Bu sebeple eğer bir kaza yaşanması halinde ortaya çıkan maddi hasarlar, hastane giderleri, sakatlanma ve ölüm tazminatları ödenmiyor. 

HASAR VE TAZMİNATLAR ÖDENMEZ

Red Sigorta Marmara Bölge Müdürü Tolga Seller, “50 cc motorlu bisikletler Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları gereğince Zorunlu Trafik Sigortası'na tabi değil. Bu nedenle 50 cc’yi aşmamasından dolayı olası kaza ve sonrasındaki maddi ödemeler için risk oluşturuyor. Kaza anında oluşan hasar, sakatlık, ölüm tazminatları motorlu bisikletin kullanıcısına kalacaktır ve ödettirilecektir. Bu da büyük hasarların ödenmesinde zorluk açar ve ödenmezse her iki taraf için de mağduriyetler yaratacaktır. Poliçe oluşturma ekranlarında da 50 cc motorlu bisikletlere ilişkin giriş yapılamıyor. Yapılan varsa da başka kategorilerde olan motosikletler üzerinden gerçekleştiriliyordur bu da doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ HAKLAR ARANMALI

Motosiklet Endüstrisi Derneği Genel Koordinatörü Remzi Öztürk ise Zorunlu Trafik Sigortası’nın motorlu bisikletin ilk tescilde zorunlu olmadığını, olası bir kaza anında ise mağduriyet yaşanması halinde Zorunlu Trafik Sigortası'nı isteğe bağlı yapan kişilerin hukuki yollardan hakların arayabileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)