banner1365

banner1345

Çiğdem Karaaslan’dan canlı yayında önemli açıklamalar

banner1357

Habertürk'e konuşan Yassıada Müzesi'nin mimarı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, "Burası bir çekim merkezi olacak. Bir zaman tüneli içerisinde  bir ayak sesleri duyacağız. Kendimizi bambaşka bir mekanda bulacağız" dedi.

Genel 24.05.2019, 07:59 24.05.2019, 08:01
Çiğdem Karaaslan’dan canlı yayında önemli açıklamalar
banner1353

27 Mayıs 1960 darbesi sonrası Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı ve idama mahkum edildiği Yassıada yeni çehresine kavuşmak için gün sayıyor . Habertürk'te  yayınlanan Kübra Par'ın hazırlayıp sunduğu Açık ve Net Programı’na konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, mimarlığını yaptığı müze ile ilgili çeşitli bilgiler verdi.

FİKİR CUMHURBAŞKANIMIZIN


Konuyla ilgili ilk kez konuştuğunu ifade eden Karaaslan, “Projenin fikrinin mimarı Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan. Bu Pazar günü sayın Cumhurbaşkanımızı ve gazetecileri Yassıada'da birlikte ağırlayacağız. Adayı hepimiz biliyoruz. İstanbul'a çok yakın ama gözlerden uzak bir durumu da var. Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken bunu gündemine aldığını biliyoruz. Önümüzdeki günlerde iç tasarımlarında tamamlanmış olmasıyla birlikte son bulacak”dedi.

YAŞANILAN ACILAR ADADAN BÜYÜK


Yassıadanın yaslı bir ada olduğunu dile getiren Karaaslan, “Ülkemizde 1969 Darbesi  sonrası süreçte yaşananların hala mekanın ruhunda gizli kalmış olduğunu söyleyebiliriz. Bazı binalar birebir olarak tekrar yapıldı. Yargılamaların yapıldığı spor salonu yıkılmak üzereydi, aynısını yeniden inşa ederek geleceğe ışık tutması açısından yaşatacağız. Yapısal olarak artık mimari yapılar neredeyse bitti. Adan Yassıada ama aslında yaslı bir ada. Adanın biriktirdiği acılar var. Adanın yüzölçümünden çok daha fazlası ve ağırlığı var. Gelecek nesillerle bu ada vasıtasıyla bütün bu yaşanmışlıkların buluşması mekanla insan ilişkisi açısından önemli” dedi.


LİDERLER AĞIRLANACAK

Adaya müze ve otel yapılacağını ifade eden Çiğdem Karaaslan, “Adada 24 saat ziyaret olacak. Bir müzemiz olacak. Aynı zamanda bir otel var. Kimi zaman dünya liderlerini de ağırlayacağımız büyük çaplı organizasyonlarda verilecek mesajların buradan verilmesini çok önemsiyoruz. Buraya yapılan otel eğlence oteli değildi. O yüzden kalmayı tercih edecekler için otelin varlığı önemli. Uluslararası çaplı operasyonda ev sahipliği yapması açısından da önemli. . Projenin ne kadara mal olduğuyla ilgili birtakım teknik detaylarla ilgili Pazar günü kapsamlı bilgi verilecek. Çok önemli organizasyon, kongre ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Demokrasi ve özgürlükler adası çok önemli bir iddiayı barındırıyor içinde" diye konuştu.


MÜZECİLİKTE YENİ BİR DÖNEME


Adaya ulaşımın keyifli  olacağının altını çizen Karaaslan, “Bu adadaki müzecilik anlayışı alışılagelmiş müzeciliğin çok ötesinde olacak. Bu adada yaşanılanlar ve o duyguyu bize hissettirecek, izleyici olmadan öte bir parçası olacağız. Spor salonunda duruşma anının bir parçası olacağız ve o duyguyu yaşayacağız. Merhum Adnan Menderes'in hayatını izlerken o duyguyu yaşayacağız. Müzecilikte yeni bir dönem diyebiliriz.  Dünyada uygulamaları var” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞİN AYAK SESLERİ 

Karaaslan Adanın fırsatlar sunacağını da belirterek, “Gelen her bir kişinin kendi demokratik haklarını kullanarak bir yandan da bir başka şeyin gözlemcisi olduğunu göreceğiz. Burada farklı efektler kullanılacak, oy sandıkları farklı bir şekilde karşımıza çıkacak. Dışarıdan gelen birisinin 'görmeden gitmemeliyim' diyeceği bir çekim merkezi olacak. Bir zaman tüneli olacak. Orada ayak sesleri duyacağız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner1363
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12