banner1518

banner1365

banner1519

banner1345

banner1334

banner1324

Ceren Damar Davası'ndaki o ahlaksız sözlere hapis!

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından canice öldürülmüştü. Sanığın dedesinin mahkemede sar ettiği ahlaksız sözler tepki topladı

Genel 22.11.2020, 11:37
169
Ceren Damar Davası'ndaki o ahlaksız sözlere hapis!

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 2 Ocak 2019’da canice öldürülmüştü. Sanığın dedesinin mahkemedeki şoke eden sözlerine 2 yıl hapis istendi.

Cinayet sonrası tutuklanan Hikmet’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Davanın 24 Ocak tarihinde yapılan duruşmasında tanık olarak dinlenen sanığın dedesi İsmail Elçi, “Keyfe keyif verir kahvenin kaynaması, eşeği baştan çıkarır sıpanın oynaması diye bir problem var, bu olay her şeyden evvel bizi bu duruma getirmiştir” ifadesini kullandı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, söz konusu ifadeyle ilgili olarak Ceren’in babası Mustafa Damar, Elçi hakkında ‘kişinin hatırasına hakaret’ ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Elçi suçlamayı reddetti.

Savcılık Elçi hakkında ‘kişinin hatırasına hakaret’ suçundan 2 yıla kadar hapis talebiyle dava açtı. İddianamede söz konusu suçun uzlaştırma kapsamında olduğu ancak dosyaya sunulan uzlaştırma raporunda tarafların uzlaşmadıkları anlatıldı. Elçi’nin uzlaşmayı kabul ettiği ancak Damar ailesinin uzlaşmayı reddettiği öğrenildi.

CEREN DAMAR DAVASINDA BUGÜNE KADAR YAŞANANLAR

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülmesine ilişkin davada, sanık Hasan İsmail Hikmet, 'kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’i üniversitedeki odasında tabancayla vurduktan sonra bıçaklayarak öldüren Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı dava, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı.

Mahkeme, Ceren Damar Şenel’in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet’i ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanığa ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ ve ‘silahla tehdit’ suçlarından da 3 yıl hapis cezası verilirken, cezada takdir indirimi uygulanmadı.

Sanık Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak daha önceki duruşmalarda tepki çeken ifadelerini yinelerken salondan tepkiler yükseldi.

TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRAN CİNAYET

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019’da sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürülmüştü.

Şenel, gözetmen olarak girdiği sınavda kopya çeken Hikmet’i önce uyarıp sonra hakkında tutanak tutmuştu. Hikmet, Şenel’e üniversitedeki odasında emekli polis babasının silahıyla iki el ateş etti ve 17 kez bıçaklamıştı.

İNFİAL YARATTI

Dehşet verici bu cinayet, Türkiye’de infial yaratmıştı. Davanın ilk duruşmalarında tanık olarak dinlenen Hikmet’in dedesi İsmail Elçi torunu ile Ceren Damar arasında ilişki olduğunu savunarak, “Ehli keyfe keyif verir kahvenin oynaması, eşeği baştan çıkarır sıpanın oynaması” demişti.

TEPKİ YAĞAN İFADELER

Sanığın avukatı da  “Bu bir kadın cinayeti değildir. Kadının cinsiyetinden dolayı işlenmiş bir cinayet değildir. Burada bir kadın cinayeti yoktur” ifadeleri ile büyük tepki çekmişti.

Katilin dedesi gibi annesi Hatice Hikmet de “Hasan İsmail Hikmet’in Ceren Damar’la ilişkisi bulunduğunu” iddia etmişti. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır ilk duruşmada  sanığın “Tek hatam bu ilişkimi kimseye söylememem oldu” şeklindeki ifadesi bulunduğunu hatırlatmıştı.

Yorumlar (0)