Bu gece başlıyor!

Halk arasında 'yıldız kayması' olarak da bilinen meteor yağmurlarından Perseid, yarın gece en yüksek seviyeye ulaşarak gökyüzünde görsel şölen sunacak

Bu gece başlıyor!

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nden (TUG), 12-13 Ağustos gecesi yaşanacak gökyüzü şölenine ilişkin yapılan açıklamada, halk arasında ’yıldız kayması’ diye bilinen olayın, aslında göktaşlarının son derece yüksek hızlarla Dünya atmosferine girerek sürtünme sonucu yanmasıyla oluştuğuna dikkat çekildi.

Yıldızlarla ilgisi olmadığı belirtilen bu meteorların, çoğunluğu kum tanesinden daha küçük boyutlu kaya parçaları ve kozmik moloz olduğu, çoğunun Dünya yüzeyine hiç ulaşamadığı ve yüzeye ulaşabilenlerin de ’meteorit’ adıyla anıldığı kaydedildi.

ONLAR EN ETKİLEYİCİLERİ


TUG uzmanları, meteor yağmurlarının en etkileyici olanlarının Perseid ve Leonid Meteor Yağmurları olduğuna dikkati çekti. Gökbilimciler, Perseid Meteor Yağmuru'nun ağustos, Leonid meteor yağmurunun ise kasım ayında görüldüğünü söyledi. Ağustos ayında gözlenen Perseid meteor yağmurunun, 109P/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının artıklarının Dünya atmosferine sürtünerek yanmasıyla oluştuğuna işaret edildi.

12-13 AĞUSTOS TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞECEK


Meteor yağmuru şölenini kaçırmak istemeyenler iki gece uykusuz kalacak, zira gökyüzü meraklılarını görsel bir şölen bekliyor. Perseid Meteor Yağmuru 12-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

DİĞER METEOR YAĞMURLARI

TUG uzmanları yine 20-21 Ekim tarihlerinde Orionid (Avcı) göktaşı yağmuru yaşanacağını, saatte 20 civarında, 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Leonid (Aslan) göktaşı yağmurunda ise saatte 15 civarında göktaşı izlenebileceğini kaydetti. Uzmanlar, 2017’nin en son gök olayının 13-14 Aralık tarihlerinde Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru olacağını, saatte 120 kadar meteor görülebileceğini aktardı.

TAM TUTULMA MERAKLA BEKLENİYOR

TUG uzmanları 21 Ağustos Pazartesi günü de tam güneş tutulması yaşanacağını kaydetti. Tam tutulma evresi 2 dakika 45 saniye sürecek güneş tutulmasının Pasifik Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nun kuzeyinden gözlenebileceğini belirten uzmanlar, Türkiye’den izlenemeyecek bu tutulmanın saat 15.47’de başlayıp 21.04’te sona ereceğini söyledi.

PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı’nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz Perseid Meteor Yağmuru'nun da başlangıcına işaret ediyor.

1992 yılından beri görülen Perseid Meteor Yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor.

Perseid gök taşının ilk kez 1862 yılında keşfedildi, 1990'lı yıllardan itibaren de dünyada tekrar görülmeye başlandı. Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında "yıldız kayması" ifadesiyle de anılıyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.

Kaynak..Posta

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner650

banner826