banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Bolu Dağı'nda kış önlemleri

banner1357

- Vali Zahteroğulları: - "Ağır kış şartlarının yaşandığı Bolu Dağı'nda kış lastiği ve zinciri olmayan araçların geçişine izin verilmeyecek"

SON DAKİKA 08.01.2015, 14:08
51
Bolu Dağı'nda kış önlemleri
banner1353
banner1375

BOLU (AA) - Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, ağır kış şartlarının yaşandığı Bolu Dağı'nda kış lastiği ve zinciri bulunmayan araçların geçişine izin verilmeyeceğini söyledi.

Bolu Dağı Tüneli Kontrol Merkezi'ni ziyaret eden Zahteroğulları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede kar yağışının etkili olduğunu anlattı.

Zahteroğulları, kar yağışıyla buzlanmanın arttığını kaydederek, Karayolları, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile trafik ekiplerinin dinlenmeden ve uyumadan çalışmaya devam ettiğini vurguladı. 

Düzce Valiliğiyle gelişmeleri yakından takip ettiklerini aktaran Zahteroğulları, Karayolları yetkililerinin otoyoldaki olumsuzluklara anında müdahalede bulunduğunu getirdi.

Zahteroğulları, kar temizleme çalışmalarının sürdüğü bilgisini vererek, "Sürücülerimizin iki tutumu ya da hatası işimizi zorlaştırıyor. Bu zor şartlarda Bolu Dağı gibi bir geçidi geçmeye uğraşıyorlar ama araçlarında ne zincir ne de kar lastiği var. İkincisi ise 'sollama yapmayın' ikazlarımıza rağmen, bilhassa da tır sürücüleri sollama yapıyor. Sollama yaptığı takdirde de yolu tıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Dün, otoyolun Ankara istikametinin 3 tırın birbirini sollaması nedeniyle tıkandığını anımsatan Zahteroğulları, şunları söyledi:

 "3 tır birbirini sollamaya çalıştı. Sonuçta 3'ü de yolda kalarak tıkanmaya neden oldu. Bu 3 tırın çekilerek yoldan kaldırılması 6-7 saatimizi aldı. Bunları kurtarırken, arkada konvoy oluşuyor, bu sürede 50-60 santimetre kar birikiyor. Her aracı teker teker çekerek yola kavuşturmamız gerekti. Belki vatandaşlarımız görmüyor ama karayollarımızın her bir metresinde karla mücadele çalışmamız sürüyor. Trafiğin tıkandığı yerlerde, araçların kaydığı ya da devrildiği yerlerde çalışmalar var. Dolayısıyla konvoyun sonundaki vatandaşlarımız kimseyi görmeyince çalışma yok zannediyorlar."

Zahteroğulları, mahsur kalanlara AFAD ve Türk Kızılayı ekiplerinin su, çay ve gıda verdiğini, birçok sürücünün dinlenme tesislerine gittiğini anlattı.

- "Zinciri olmayan araçlara geçit vermiyoruz"

Zahteroğulları, ulaşımın daha güvenli ve kolay sağlanabilmesi için tırların geçişini belli süre durdurdukları bilgisini paylaştı.

"Tırları belli yerlerde depoladık" diyen Zahteroğulları, "Sürücülerimizi tekrar uyarıyorum. Lütfen araçlarının tekerleri uygun değilse en yakın tesiste beklesinler. Yaz lastikleriyle ve zincirsiz Bolu Dağı'nı geçmeleri mümkün değil. Zinciri olmayan araçlara geçit vermiyoruz. Ağır kış şartlarının yaşandığı Bolu Dağı'ndan kış lastiği ve zinciri olmayan araçların geçişine izin verilmeyecek. İkincisi ise kesinlikle sollama yapmasınlar. Kendilerinin önünde bulunan araçları takip ederek, güvenli şekilde yollarına devam etsinler. Bunu yaptığımız takdirde sorun yaşamayacağız" ifadesini kullandı.

Yolda kalan veya arızalanan araçlar nedeniyle ulaşımı sağlamakta güçlük çektiklerine dikkati çeken Zahteroğulları, "Yol, araçların durması nedeniyle kapanıyor. Şimdi bir tır daha arızalandı. Tırın frenlerindeki hava akımı donmuş. Şimdi tamir ekibi Düzce'den geldi. Tamir edilince yol ulaşıma açılacak. Ondan sonra başka bir araç yolu tıkamadığı sürece problem yok" ifadesini kullandı.

Öte yandan, AFAD ekipleri, yolda mahsur kalanlara içecek ve bisküvi ikram etti.

Yorumlar (0)
30°
az bulutlu
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 03:03
Güneş 05:02
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:07