banner1620

banner1608

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Bilim Kurulu görüşünü açıkladı! Üniversiteler açılacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Koca, yüz yüze eğitim sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Genel 16.02.2021, 22:05 16.02.2021, 23:12
424
Bilim Kurulu görüşünü açıkladı! Üniversiteler açılacak mı?

Bilim Kurulu görüşünü açıkladı! Üniversiteler açılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Koca, günlerdir merak edilen üniversitelerde yüz yüze eğitim sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Koca, üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitim süreci hakkında, "Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede, uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teoirik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği YÖK'e iletilmiştir" ifadelerini kullandı.

Üniversiteler ne zaman açılacak sorusu gündemdeki yerini korurken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, bahar döneminde üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitim sürecine ilişkin bilgi paylaşıldı. Bakan Fahrettin Koca, üniversitelerde yüz yüze eğitim konusuna yönelik Koronavirüs Bilim Kurulu'nun görüşünü açıklarken bunu Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) da bildirdiklerini ifade etti.

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Bakan Koca, "Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz" başlıklı açıklamasında, üniversiteler açılacak mı sorusuna da yanıt verdi. Koca, öğrencilerin bir an önce okullarına kavuşmalarını istediklerini belirtirken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu olarak bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika açıklamasının devamında şunları paylaştı:

"Milletçe normale dönüş özlemi çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yükseköğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık.

Yapılan değerlendirmede, uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurulumuza iletilmiştir."

YÖK BAŞKANI SARAÇ NE DEMİŞTİ?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde yüz yüze eğitim süreci hakkında önce yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz." sözlerini kullanmıştı.

"GECİKMEDEN KARAR ALACAĞIZ"

Saraç, açıklamasının devamında, "Bilindiği üzere YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına Bahar dönemindeki eğitim öğretime ilişkin görüşü sorulmuştur. Sağlık Bakanlığının görüşü belirsizliğin giderilmesi için önemlidir. Sağlık Bakanlığından gelecek görüş istikametinde gecikmeksizin gerekli kararlar alınacaktır." demişti.

Yorumlar (0)