banner1160

Bayburt İl Sağlık Müdürü Hancı'dan vatandaşa uyarı

BAYBURT (AA) - Bayburt İl Sağlık Müdür Dr. İlker Hancı, Türkiye'de bitkilere bağlı zehirlenmelerin büyük kısmının doğada yetişen mantar zehirlenmesine bağlı olduğuna dikkat çekerek, mantar tüketimleri konusunda vatandaşları uyardı....

Bayburt İl Sağlık Müdürü Hancı'dan vatandaşa uyarı

BAYBURT (AA) - Bayburt İl Sağlık Müdür Dr. İlker Hancı, Türkiye'de bitkilere bağlı zehirlenmelerin büyük kısmının doğada yetişen mantar zehirlenmesine bağlı olduğuna dikkat çekerek, mantar tüketimleri konusunda vatandaşları uyardı.

Hancı, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Bayburt ve çevresinde artış gösteren yağışlara bağlı olarak yabani mantarların da arttığını belirterek, doğada çok farklı türdeki mantarın uygun çevresel koşullara bağlı olarak yetiştiğini aktardı.

Yağışların bol olduğu ve havadaki nem oranınında arttığı dönemlerde mantar zehirlenmelerinde de artış yaşandığını vurgulayan Hancı, Türkiye'de görülen mantar zehirlenmelerinin en önemli nedeninin ormandan toplanan mantarların yenmesi sonucu yaşandığını aktardı.

Hancı, halk arasında zehirli, zehirsiz mantarı ayırt edebilme ya da zehirli mantarın zehrini etkisiz hala getirmekle ilgili ilmi değeri olmayan yanlış inanışların yaygın olduğunu belirterek, "Vatandaşlar doğada yetişen mantar yerine kültür mantarı tüketmelidir. Ancak bu mantarların tüketimindeyse satın aldıklarında son tüketim tarihi, ambalajında herhangi bir yırtık olmaması ve tüketiciyi bilgilendirmeye yönelik bilgilerin olmasına dikkat etmelidirler." ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127