banner1518

banner1567

banner1526

banner1345

banner1334

banner1324

Barış Pınarı Harekatı'nı dış basın nasıl gördü

Türkiye'nin ABD'yle anlaşamamasının ardından başlattığı Barış Pınarı Harekatı, dış basında geniş yankı buldu. BBC, 'Türkiye hava saldırısı ile Kuzey Suriye'ye harekat başlattı' diye duyururken, WSJ 'Kürt karşıtlığı demek bilgisizliktir' ifadelerini kullandı.

Genel 10.10.2019, 09:41
109
Barış Pınarı Harekatı'nı dış basın nasıl gördü

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın başlatması, dış basında geniş yankı buldu. Avrupa ve ABD medyası, harekatı son dakika olarak duyururken, bugün yayımlanan gazetelerde harekat geniş yer edindi. 

İşte dış basının Barış Pınarı Harekatıyla ilgili verdiği haberler;

BBC: TÜRKİYE HAVA SALDIRISI İLE KUZEY SURİYE'YE HAREKAT BAŞLATTI

İngiliz yayın kuruluşu BBC, 'Türkiye hava saldırı ile Kuzey Suriye'ye harekat başlattı' başlığı ile verdiği haberinde, Türk askeri uçaklarının Suriye'nin kuzeyindeki bazı bölgeleri bombaladığını aktardı. BBC, harekatın ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan ordusunu Suriye'nin kuzeyinden çekmesinden birkaç gün sonra başladığına dikkat çekti.

GUARDİAN: TÜRKİYE KUZEY SURİYE'YE ASKERİ OPERASYON BAŞLATTI

Guardian gazetesi, 'Türkiye Kuzey Suriye'ye askeri operasyon başlattı' başlığını kullandığı haberinde, Türkiye'nin operasyonunun ABD Başkanı Trump'ın Amerikan ordusunu bölgeden çekeceğini açıklamasından sonra başladığını, Türkiye'nin Suriye ile sınırında terör grupları ve DEAŞ'a karşı 32 kilometre uzunluğunda bir güvenli bölge oluşturmak istediğini aktardı.

SKY NEWS

İngiliz SKY News haber kanalı da son dakika olarak duyurduğu Barış Pınarı Harekatı için ABD Başkanı Trump'ın 'kötü bir fikir' yorumunu aktardı. Sky News, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın ortak bir bildiri ile harekatı kınamaya hazırlandıklarını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin de perşembe günü acil olarak toplanacağını ekledi.

FİNANCİAL TİMES

Financial Times gazetesi de harekat haberini, 'Türkiye Suriye'ye operasyon başlattı' başlığı ile verdi. ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'nin başlattığı operasyona Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra yeşil ışık yakar gibi göründüğünü yazan gazete Washington'ın Türkiye'nin terörist örgüt olarak gördüğü YPG'ye Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'a karşı savaşması için eğittiği ve silahlandırdığını da ekledi.

THE TİMES

The Times ise Türk savaş uçaklarının Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerini bombaladığını yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın harekatı Twitter hesabından duyurduğunu yazan gazete, harekatın başlamasından sonra çok kısa bir süre içinde Türk savaş uçaklarının Rasulayn bölgesini bombalamaya başladığını aktardı.

WALL STREET JOURNAL: KÜRT KARŞITLIĞI DEMEK BİLGİSİZLİKTİR

Wall Street Journal gazetesinde, Türkiye'nin ABD'ye Karşı Meşru Şikayetleri Var" başlığıyla yayımlanan makalede, "Ankara'nın YPG'nin silahlandırılmasına tepki göstermesini, Kürt karşıtlığı olarak yorumlamak bilgisizliktir. Bu tıpkı El Kaide'ye karşı mücadeleyi İslamofobik olarak yorumlayama benziyor" denildi.

Yorumlar (0)