banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Bakırı altına çevirmenin yolu bulundu!

banner1357

Science Advances dergisinde yer alan bir makaleye göre bir grup bilim insanı bakırı dönüştürerek değerli maden benzeri yeni bir madde buldu.

Genel 26.12.2018, 17:11
Bakırı altına çevirmenin yolu bulundu!
banner1353
banner1375

Çinli bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı, bakırı hemen hemen altına eş değer bir metale dönüştürdü. 

KRİTİK MADDE ARGON GAZI

Bilim dergisi Science Advances'ta yer alan makaleye göre Profesör Sun Jian liderliğindeki ekip bakırı yüksek sıcaklıkta ve elektrikle yüklenmiş argon gazına maruz bıraktı. 

Hızla hareket eden iyonlaşmış parçacıkların bakır atomlarıyla çarpışması ardından soğuyan ve sıkıştırılan atomlar, bir cihaz üzerinde toplandı ve tanecikleri bir bakterinin binde biri küçüklüğünde ince bir tabaka elde edildi. 

KÖMÜR KULLANILDI

Ardından bu tabakayı bir reaksiyon odasına sokan bilim adamları, bu maddeyi sadece değerli metallerin gerçekleştirebileceği bir süreç olan kömürü alkole dönüştürmek için bir katalizör olarak kullandı.

Deney sonucunda bakırdan elde edilen bu yeni tabakanın nano parçacıklarının bu süreçte altın ve gümüşe benzer şekilde katalizör olarak işlem gördüğüne şahit oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar bakırdan elde edilen bu yeni maddenin elektronik cihazların üretim sürecinde, altın ve gümüş gibi değerli madenlerin yerini alabileceğini belirtiyor.

Yorumlar (0)