Bakan Eker, Körtik Tepe’de İncelemede Bulundu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunan Mezopotamya’nın en eski yerleşim yeri olan Körtik Tepe’de incelemede bulundu.Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’da bulunan Gıda, Tarım...

Bakan Eker, Körtik Tepe’de İncelemede Bulundu
banner1314
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunan Mezopotamya’nın en eski yerleşim yeri olan Körtik Tepe’de incelemede bulundu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’da bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 12 bin 400 yıllık geçmişe sahip Mezopotamya’nın en eski yerleşim yeri olan Körtik Tepe’yi ziyaret etti. Beraberindeki Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Oya Eronat ve AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç ile birlikte Bismil ilçesinde bulunan Aile Destek Merkezi’nin ziyaretinin ardından Körtik Tepe’ye hareket eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, burada yapılan kazı çalışmaları ve elde edilen bulgularla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Ilısu Barajı nedeniyle su altında kalacak olan Körtik Tepe’de yapılan kazılarda bulunan bulguların arkeoloji müzesinde sergileneceğini ifade edene Bakan Eker, Körtik Tepe’nin insanlık tarihinin en önemli merkezlerinden biri olarak değerlendirdi. Bakan Eker, “Körtik Tepe’nin tarihi 12 bin 400 yıl öncesine dayanıyor. Bereketli Hilal’de buradan daha eski bir yer yok. İnsanlık tarihine ışık tutacak, hem kültür tarihine, hem yaşam biçimine, inançlarına, değerlerine ait birçok buluntu ortaya çıkarıldığı bir yerdeyiz. Ilısu Barajında suların buraya kadar geleceği varsayıldı. Bu bölgede çok sayıda kazı yapıldı. Bu kazılarda binlerce parça eser çıktı. Birçoğu sergileniyor, bazılarının üzerinde hala araştırmalar yapılıyor. Bu sahanın muhakkak muhafaza edilmesi, korunması, ziyaret edilecek, bazı parçaların da sergileneceği bir müze oluşması için Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüşeceğim. Burası Dicle Havzası’nın en önemli noktalarında birisidir. Bölgede yapılan bütün arkeolojik kazıların en eski burasıdır. Bu nedenle elde edilen eserlerin müzede sergilenmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Eker ve beraberindekiler Körtik Tepe’deki incelemelerinin ardından Silvan ilçesinde bulunan Hasuni Mağaraları’nı ziyaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312