banner1589

banner1608

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Askeri üste skandal! Hırsızlık, fuhuş, kaçakçılık...

Irak'ta bir üssün güvenliğini sağlamakla görevlendirilen ABD şirketinin, alkol kaçakçılığı, hırsızlık, güvenlik ihlalleri ve fuhşa göz yumduğu iddia edildi.

Son Dakika 03.05.2017, 12:49
383
Askeri üste skandal! Hırsızlık, fuhuş, kaçakçılık...

Associated Press ajansının, iki eski müfettiş ve 10'dan fazla şirket  çalışanıyla yaptığı mülakatlara dayandırdığı haberine göre, Irak'ta F-16  jetlerinin kullandığı Balad Hava Üssü'nün güvenliğini sağlamak için yaklaşık 700  milyon dolar ödeme yapılan Sallyport Global, sözleşmenin ciddi biçimde ihlali  anlamına gelen birtakım olayları görmezden geldi.
 
Görevden alınan iki müfettiş Robert Cole ve Kristie King, Sallyport  çalışanlarının fuhuş yaptırdığına dair kanıt elde ettiklerini, üste görevli  personelin düzenli olarak alkol kaçakçılığı yaptığını, milislerin, açık kasa  kamyonlar ve vinç yardımıyla üsteki jeneratörleri çaldığı ve çaldıkları  malzemeyle muhafızların yanından geçip gittiğini açıkladı.
 Balad üssünde yaşanan olayların, şirketin Virginia'daki merkezine  kadar uzandığı ancak müfettişlerin ortaya çıkardığı bulguların, ABD yönetimine  yansıtılmadığı kaydedildi.


 
Olaylarda parmağı olduğundan şüphelenilen şirket yöneticileriyle  görüşmeyi planlayan ve üsteki usulsüzleri tespit eden müfettişlerin 12 Mart'ta  aniden görevden alınarak Irak'tan çıkarıldığı belirtildi.
 

 Sallyport Global, Associated Press'e gönderdiği açıklamada, ABD  liderliğindeki koalisyon güçlerinin DEAŞ'a karşı düzenlediği operasyonlarda  kullanılan F-16 filosuna ev sahipliği yapan üste, hükümetle yapılan sözleşmenin  koşullarının yerine getirildiği ifade edildi.
 
Şirketin yöneticilerinden Matt Stuckart, "Sallyport, Irak gibi zorlu  savaş bölgelerinde yaşam desteği ve güvenlik hizmetleri konusunda güçlü bir  geçmişe sahiptir ve DEAŞ'a karşı mücadelede büyük, öte yandan duyurulmayan bir  rol oynamaktadır. Şirket, Balad'da usulsüzlüğe ilişkin herhangi bir önermeyi çok  ciddiye alıyor." ifadesini kullandı.
 
Irak hükümeti tarafından kontrol edilen Balad'a Amerikalılar, 2003  yılından bu yana gelip gidiyor. Üs, DEAŞ'ın bölgede hüküm sürmeye başlamasıyla  2014 yılı haziran ayında boşaltılmıştı.
 
Amerikalıların üsse geri dönmesinin ardından Sallyport, Balad'da  F-16'ların ve pilotlarının güvenliğini sağlamakla görevlendirilmişti.

Yorumlar (0)